Podstawa nabycia mieszkania w Szczecinie – jak to wygląda?

Wiele osób poszukujących stałego lokum do zamieszkania decyduje się na zakup nieruchomości w Szczecinie, Stargardzie lub Kołobrzegu. Przy finalizacji transakcji konieczne jest przygotowanie szeregu dokumentów, które są potrzebne do przygotowania aktu notarialnego. Jakie są najczęściej spotykane podstawy nabycia nieruchomości zachodniopomorskich? Po więcej informacji na temat podstaw nabycia nieruchomości zapraszamy do naszego wpisu!

Przeglądaj nieruchomości

Podstawa nabycia mieszkania w Szczecinie – jak to wygląda?

Podstawa nabycia mieszkania w Szczecinie – możliwe czynności prawne 

Nabycie nieruchomości w Szczecinie może mieć miejsce w oparciu o różne czynności prawne. W obrocie nieruchomościami najczęściej spotkać można umowę sprzedaży nieruchomości, która zawierana jest między sprzedającym a kupującym – tego rodzaju czynność prawna przenosi własność ze sprzedawcy na nabywcę. Umowa sprzedaży zawierana jest w formie aktu notarialnego. Innym rodzajem nabycia mieszkania w Szczecinie jest umowa darowizny, która przenosi własność nieruchomości. Jest to czynność prawna zawierana między dwoma stronami – jedną stronę stanowi darczyńca, a drugą obdarowany. Ten rodzaj umowy powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego. Inne możliwe podstawy prawne nabycia mieszkania to postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, decyzja administracyjna oraz akt poświadczenia dziedziczenia. Do mniej popularnych czynności prawnych zalicza się umowę sprzedaży warunkowej, umowę o dożywocie oraz umowę o dział spadku. W zależności od tego, jaka czynność prawna będzie podstawą nabycia określonej nieruchomości, inny będzie również potwierdzający to dokument. 

Gdzie szukać informacji o podstawie nabycia nieruchomości zachodniopomorskich? 

Nieruchomość zachodniopomorską można nabyć na wiele sposobów, jednak do zakupu mieszkania pochodzącego z rynku wtórnego konieczny jest akt notarialny. Informacje na temat dokumentów, jakie były podstawą nabycia określonej nieruchomości zachodniopomorskiej znaleźć można w dziale I Księgi Wieczystej – `Spis praw związanych z własnością`. Znajomość podstawy nabycia nieruchomości w Szczecinie jest istotna, ponieważ potrzebna jest do przygotowania aktu notarialnego. Jeśli z różnych powodów nie jest możliwe odnalezienie aktu notarialnego, należy zgłosić się do kancelarii prawnej, w której był on podpisywany i poprosić o jego wypis. Kancelaria jest zobowiązana do przechowywania aktów notarialnych przez okres 10 lat. Po upływie tego terminu należy zgłosić się do archiwum wydziału ksiąg wieczystych.