O jakich dokumentach należy pamiętać przy sprzedaży nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości zachodniopomorskiej to poważna decyzja, dlatego należy ją dobrze przemyśleć. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie przygotowanie dokumentów, dzięki którym proces sprzedaży będzie przebiegał sprawnie i bez niepotrzebnych komplikacji. O jakich dokumentach należy pamiętać przy sprzedaży domu w Szczecinie, Stargardzie, Kołobrzegu czy w innych zachodniopomorskich lokalizacjach? Po więcej informacji zapraszamy do naszego wpisu!

Przeglądaj nieruchomości

O jakich dokumentach należy pamiętać przy sprzedaży nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości zachodniopomorskich – niezbędne dokumenty 

Podstawą sprzedaży nieruchomości jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Najważniejszym z nich jest podstawa nabycia nieruchomości w Szczecinie, Stargardzie i Kołobrzegu. Może to być zarówno akt notarialny, jak i postanowienie spadkowe czy akt poświadczenia dziedziczenia. Kolejnym ważnym dokumentem niezbędnym przy sprzedaży nieruchomości zachodniopomorskiej jest wypis z księgi wieczystej. Dzięki niemu możliwe jest sprawdzenie stanu prawnego danej nieruchomości oraz upewnienie się, czy nie ma ona żadnych obciążeń, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na proces sprzedaży. Wypis z księgi wieczystej można uzyskać w sądzie, w którym jest ona prowadzona. Niezbędna jest również dokumentacja budowlana, dzięki której można potwierdzić legalność budowy nieruchomości. Warto poza tym pamiętać o dokumentach technicznych dotyczących przeznaczonej na sprzedaż nieruchomości, chociaż nie zawsze są one niezbędne do przeniesienia umowy własności. 

Co jeszcze jest potrzebne do sprzedaży nieruchomości w Szczecinie?

Ważnym dokumentem przy sprzedaży nieruchomości w województwie zachodniopomorskim jest zaświadczenie o braku zameldowania na pobyt stały oraz czasowy. Można je uzyskać z Urzędu Miasta, poza tym można je otrzymać także z Urzędu Gminy – w zależności od miejsca, w jakim zlokalizowana jest sprzedawana nieruchomość. Kolejnym ważnym dokumentem jest zaświadczenie z planu zagospodarowania przestrzennego, które zawiera informacje dotyczące sposobu zagospodarowania terenu, poza tym określa również jego przeznaczenie. Można je otrzymać – w zależności od lokalizacji nieruchomości – w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy. Innym dokumentem jest wypis z rejestru gruntów oraz wyrys z mapy ewidencyjnej, w którym zawarte są informacje na temat położenia nieruchomości oraz jej funkcji wraz z dokładnym określeniem granic działki. Przy sprzedaży domu potrzebne będzie również świadectwo charakterystyki energetycznej.