Wysokość kaucji za mieszkanie w Szczecinie – ile może wynosić?

Wysokość kaucji za mieszkanie w Szczecinie – ile może wynosić?

Coraz większą popularnością cieszy się wynajem mieszkań. Jego najważniejszą zaletą jest stały dopływ gotówki dla osoby wynajmującej. Opcja ta daje również dużą swobodę, jeśli chodzi o możliwość zmiany miejsca zamieszkania najemcy. Podczas poszukiwania mieszkania do wynajęcia w Szczecinie uwagę zwraca się przede wszystkim na jego lokalizację i metraż, a także na wysokość czynszu. Niewiele osób zwraca natomiast uwagę na wysokość kaucji za mieszkanie w Szczecinie. Ile może wynosić kaucja za mieszkanie? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Wysokość kaucji za mieszkanie w Szczecinie – ile może wynosić? 

Wynajem nieruchomości w Szczecinie wymaga wcześniejszego podpisania umowy, w której ustalona jest stała kwota wynajmu, do której najemca powinien doliczyć również opłatę za wodę, gaz oraz prąd. Przed rozpoczęciem korzystania z lokalu niekiedy konieczne jest również wpłacenie kaucji. Pod tym pojęciem kryje się kwota, jaką najemca wpłaca osobie wynajmującej nieruchomość na pokrycie ewentualnych zniszczeń, jakie mogą powstać w mieszkaniu. Pieniądze w ramach kaucji pozwalają też zabezpieczyć interesy właściciela, kiedy najemca nie wywiąże się z warunków umowy i zrezygnuje z niej np. jeszcze przed wygaśnięciem. 

W myśl przepisów wysokość kaucji nie może być wyższa niż dwunastokrotność miesięcznego czynszu. Właściciel ma obowiązek zwrócenia jej po ustaniu stosunku najmu. Kaucja powinna trafić do najemcy w ciągu 30 dni od dnia zakończenia umowy najmu. Ile może wynosić wysokość kaucji za mieszkanie w Szczecinie? Kwota ta najczęściej ustalana jest indywidualnie między zainteresowanymi stronami. Pamiętać należy, że kaucja nie jest obowiązkowa, więc w niektórych sytuacjach strony mogą ustalić, że jej nie będzie. 

Kiedy właściciel może nie zwrócić kaucji za mieszkanie w Szczecinie? 

Jeśli osoba zainteresowana nieruchomościami zachodniopomorskimi nie chce brać kredytu na zakup mieszkania, może zdecydować się na jego wynajem. Dla właściciela nieruchomości kaucja stanowi zabezpieczenie przed ewentualnymi zniszczeniami powstałymi w trakcie wynajmowania mieszkania lub w przypadku niewywiązywania się z postanowień wynikających z umowy. Po wygaśnięciu umowy najmu właściciel może ocenić wielkość powstałych strat, sprawdzając np. stan mebli lub sprzętów. Jeśli podczas użytkowania mieszkania powstaną zniszczenia, wówczas może odliczyć z niej kwotę, która będzie mieć na celu pokrycie powstałych strat. Jeśli nie doszło do żadnych zniszczeń (stan mieszkania jest niepogorszony), właściciel ma obowiązek zwrócić najemcy 100 procent wysokości kaucji w gotówce, przelewem lub według porozumienia z najemcą. 

Oddział Szczecin

71-600 Szczecin
Parkowa 7/2

Oddział Stargard

73-110 Stargard
al. Wyszyńskiego 12-15a