Po co nam umowa rezerwacyjna?

Gdy kupujemy nową nieruchomość czeka nas na początek umowa rezerwacyjna, która zabezpiecza zarówno nas jak I sprzedającego.
Często jest tak, że z dnia na dzień nie jesteśmy w stanie kupić danej nieruchomości. Bardzo często są to kwestie związane z kredytem. Istnieje więc coś takiego jak umowa rezerwacyjna, która uchroni nas przed tym by ktoś nie “sprzątnął nam sprzed nosa` nieruchomości, która nam się spodoba.

Przeglądaj nieruchomości

Po co nam umowa rezerwacyjna?
Umowa rezerwacyjna jest najczęściej pierwszą umową jaką podpiszemy.
Podpisuje się ją więc jeszcze przed nabyciem danej nieruchomości. W Szczecinie funkcjonuje wiele deweloperów, gdzie taka procedura jest bardzo powszechna. Również szczecinianie, który mają mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego stosują ten typ umowy na początek. Jest to jednak rzadsza sytuacja na rynku szczecińskim.
Jeśli chodzi o mieszkania z rynku pierwotnego to taka umowa jest często podpisywana również, gdy lokal nie jest jeszcze wybudowany.
Bardzo często obserwuje się dwa rodzaje umów rezerwacyjnych. Pierwszym z nich jest umowa, która zawiera już elementy umowa przedwstępnej a drugim jest umowa rezerwacyjna, która deklaruje chęć kupna danej nieruchomości, ale nie jest szczególnie wiążąca (oprócz straty zadatku).
Nie ma jednego wzoru rezerwacji konkretnego lokum. Jednak warto by była w takiej umowie zawarta data I miejsce zawarcia umowy, dane obydwu stron, cena nieruchomości,stan prawny I jej cechy a także czas takiej rezerwacji.
Zawierając taką umowę mamy pewność, że przez okres zawarty w umowie np szczeciński deweloper nie będzie prezentował I nie sprzeda danego lokum innym zainteresowanym.
Co ciekawe zawarcie umowy rezerwacyjnej może nam pomóc w zdobyciu kredytu, który jest bardzo często niezbędny.
Warto pamiętać, że zadatek jest bezzwrotny I zakłada zwrot dwu-krotności zapłaconej kwoty na rzecz jednej ze stron w razie niewykonania umowy przez drugą z nich.



W Szczecinie bardzo dobrze rozwija się również rynek najmu. Właściciel mieszkania bardzo często gdy najem będzie w przyszłości chce zabezpieczyć się w postaci umowy rezerwacyjnej by przyszły lokator się nie rozmyślił. Wtedy najczęściej należy wpłacić zadatek w równowartości jednego czynszu.