Zniesienie podatku PCC – co należy wiedzieć?

Popularnością wśród osób poszukujących własnego mieszkania cieszą się nieruchomości zachodniopomorskie. Przy umowie sprzedaży nieruchomości kupujący zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli tzw. podatku PCC. Z końcem maja 2023 roku Sejm przyjął ustawę, która przewiduje pewne ulgi w zakresie opłat ponoszonych z tytułu podatku PCC. Kogo dotyczyć będą wprowadzone zmiany? Po więcej informacji zapraszamy do naszego wpisu!

Przeglądaj nieruchomości

Zniesienie podatku PCC – co należy wiedzieć?

Nieruchomości zachodniopomorskie – co to jest podatek PCC?

Wybór i zakup nieruchomości to poważne przedsięwzięcie, szczególnie przy obecnych wzrostach cen mieszkań i domów. Jeśli chodzi o zachodniopomorskie nieruchomości, Szczecin, Stargard i Kołobrzeg to miasta cieszące się największym zainteresowaniem wśród osób poszukujących własnego mieszkania. Realny koszt zakupu nieruchomości uzależniony jest od wielu czynników, a nierzadko dodatkowe koszty mogą zaskoczyć kupującego swoją wysokością, dlatego warto je uwzględnić jeszcze przed podpisaniem umowy. Nabywając nieruchomość zachodniopomorską, kupujący zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli podatku PCC. Stanowi on dodatkowy koszt przy zakupie mieszkania w Szczecinie lub innych lokalizacjach – obecnie podatek ten wynosi 2% wartości rynkowej będącej przedmiotem transakcji nieruchomości (mieszkania lub domu). Termin uregulowania podatku PCC oraz złożenie deklaracji podatkowej wynosi 14 dni od zakupu nieruchomości. 

Zniesienie podatku PCC – kogo dotyczą zmiany? 

Podatek PCC od zakupu nieruchomości płaci zarówno klient gotówkowy, jak i osoba zaciągająca kredyt hipoteczny. Po zakupie nieruchomości nowy właściciel ma obowiązek sam obliczyć podatek PCC oraz złożyć do urzędu skarbowego deklarację podatkową PCC-3. Dotychczas obowiązek zapłaty podatku PCC dotyczył wszystkich kupujących, jednak z końcem maja 2023 roku Sejm przyjął ustawę, która dla części kupujących przewiduje ulgi w tym zakresie. Zwolnienie z płacenia podatku PCC dotyczy zakupu nieruchomości z rynku wtórnego przez osobę, która nie była nigdy właścicielem nieruchomości. Dzięki wprowadzonym zmianom osoby kupujące po raz pierwszy nieruchomości zachodniopomorskie będą mogły zaoszczędzić nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Ustawa wprowadza jednocześnie podwyżkę podatku PCC do 6% dla nabywców hurtowych, czyli osób kupujących szóste i kolejne mieszkanie w tym samym budynku.