Zmiany lokatorskie – co oznacza to pojęcie?

Nieruchomości zachodniopomorskie cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród osób poszukujących stałego miejsca do zamieszkania. Popularne są między innymi mieszkania od dewelopera. W przypadku mieszkań deweloperskich klienci nie zawsze mogą być jednak w pełni zadowoleni z układu nabywanej nieruchomości, czy też z przebiegu planowanych inwestycji. Wówczas konieczne mogą okazać się zmiany lokatorskie. Co oznacza to pojęcie i jak wygląda to w praktyce? Zapraszamy do naszego wpisu!

Przeglądaj nieruchomości

Zmiany lokatorskie – co oznacza to pojęcie?

Co to są zmiany lokatorskie i kiedy można je wprowadzać? 

Zmiany lokatorskie oznaczają modyfikację projektu nieruchomości (zarówno domów, jak i mieszkań) nabywanych od dewelopera. Dzięki nim możliwe jest dostosowanie układu lokalu do indywidualnych potrzeb przyszłych mieszkańców. Termin wprowadzania zmian uzależniony jest od wielu elementów, w tym od specyfiki inwestycji oraz postępów prac na budowie. Wprowadzanie zmian lokatorskich najłatwiejsze jest w początkowej fazie budowy, poza tym na tym etapie koszty związane z ewentualnymi zmianami są zwykle najmniejsze. Szczegóły dotyczące terminów pozwalających na zmiany lokatorskie zawarte są w umowie deweloperskiej, która sporządzana jest w formie aktu notarialnego. Decydując się na zmiany lokatorskie, należy mieć na uwadze, że część z nich może być w pewnym stopniu ograniczona, a niektóre mogą okazać się niemożliwe do realizacji. 

Nieruchomości zachodniopomorskie od dewelopera – wprowadzanie zmian lokatorskich

Decydując się na zmiany lokatorskie, w pierwszej kolejności należy zapoznać się bliżej z procedurami oraz zakresem zmian, jakie umożliwia deweloper. W ramach zmian lokatorskich można zmodyfikować między układ funkcjonalny poprzez zmianę usytuowania ścian działowych, punkty oświetleniowe i układ instalacji telewizyjnej, a także punkty wodno-kanalizacyjne. Bez przeszkód można również zmienić szerokość i umiejscowienie drzwi wewnętrznych, a także rozmieszczenie grzejników. W ramach zmian lokatorskich nie można natomiast powiększać metrażu swojego mieszkania, poza tym nie można wprowadzać zmian dotyczących drzwi zewnętrznych. Niedopuszczalne jest także ingerowanie w elementy konstrukcyjne budynku oraz części wspólne. Zmianom lokatorskim nie podlega również elewacja. Każda planowana zmiana powinna zostać zgłoszona deweloperowi, który poprowadzi klienta przez cały proces związany z wprowadzaniem zmian.