Zarządzanie najmem – na czym dokładnie polega?

Z roku na rok coraz większą rolę zaczynają odgrywać budynki i lokale mieszkalne, które wynajmowane są w ramach umowy najmu krótkoterminowego lub w postaci zwykłej. Zarządzanie najmem to usługa, z której chętnie korzystają zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Co dokładnie obejmuje usługa najmu? Po więcej informacji na ten temat zapraszamy do naszego artykułu!

Przeglądaj nieruchomości

Zarządzanie najmem – na czym dokładnie polega?

Na czym polega zarządzanie najmem? 

Z racji wysokiej liczby studentów, a także niskiego bezrobocia – w Szczecinie oraz w innych miastach w województwie zachodniopomorskim dużą rolę odgrywa rynek najmu. Chociaż z pozoru wynajem budynku, czy też lokalu mieszkalnego wydaje się zadaniem łatwym, to w rzeczywistości tak nie jest. Pod pojęciem `zarządzanie najmem` kryje się usługa, która polega na oddaniu czynności związanych z obsługą wynajmowanej nieruchomości konkretnej firmie. Innymi słowy – z zarządzaniem najmem wiąże się więc bieżąca obsługa najemców. Do najważniejszych czynności w ramach prowadzonej usługi zarządzania najmem zalicza się między innymi:

  • stały kontakt z najemcą i administracją budynku,
  • rozliczenia czynszu najmu oraz dostaw mediów,
  • naprawa awarii i usterek, które mogą pojawić się w okresie trwania najmu,
  • zakończenie współpracy z najemcą i znalezienie kolejnego. 

Inne możliwe czynności w ramach zarządzania najmem 

W większych miastach znaleźć można wiele profesjonalnych firm, które oferują kompleksowe usługi związane z zarządzaniem najmem. Wynajęta firma, oprócz wyżej wymienionych zadań, zająć się może też ważnymi czynnościami poprzedzającymi najem, do których zalicza się między innymi przygotowanie oferty nieruchomości na wynajem, w tym jej wyceną oraz sesją zdjęciową. Z zarządzaniem najmem wiązać się może też organizacja i przeprowadzanie spotkań pokazowych oraz czynności mające na celu znalezienie najemcy i podpisanie z nim umowy. W ramach tego rodzaju usług często wykonywane są też inne zadania, do których zalicza się windykacja – jeśli np. najemca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych na czas. 

Co jeszcze warto wiedzieć o usłudze zarządzania najmem?

Osoba zarządzająca najmem powinna posiadać szeroką wiedzę z zakresu prawa, a także znać się na budownictwie oraz rachunkowości. Tego rodzaju działalność została uregulowana w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Zakres zarządzania nieruchomością określa umowa o zarządzanie zawarta z właścicielem. Ten rodzaj umowy powinien być przygotowany w formie pisemnej. Z usługi zarządzania najmem coraz częściej korzystają zarówno właścicieli lokali mieszkalnych, jak i budynków biurowych oraz handlowych. Skorzystanie z usługi zarządzania najmem pozwala właścicielowi zaoszczędzić cenny czas, poza tym ogranicza do minimum ryzyko pojawienia się problemów z najemcą. Zarządzanie najmem firmie zlecić można również wtedy, gdy budynek lub lokal mieszkalny znajduje się daleko od miejsca, w którym przebywa właściciel.