Zakup gruntu – jak się do niego przygotować?

Zakup gruntu to bardzo ważna decyzja, która wymaga wielu przemyśleń, podobnie jak zakup nieruchomości. Zachodniopomorskie to atrakcyjnie położone województwo, w którym wiele osób decyduje się na zakup gruntów, co może się okazać niezwykle korzystną formą lokowania posiadanego kapitału. Jak się przygotować do zakupu gruntu? Po więcej informacji na temat niezbędnych czynności związanych z zakupem gruntu zapraszamy do naszego wpisu!

Przeglądaj nieruchomości

Zakup gruntu – jak się do niego przygotować?

 

Zakup gruntu – na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Decyzja o zakupie gruntu powinna być dobrze przemyślana i wymaga dokładnej analizy wielu aspektów. Nabyta ziemia może się okazać doskonałym miejscem na inwestycje w postaci budowy domów do wynajęcia, czy też budowy obiektów o innym przeznaczeniu. Przemawia za tym fakt, że nieruchomości zachodniopomorskie z rynku pierwotnego cieszą się ogromną popularnością. Zakupioną ziemię można również dzierżawić lub przekazać w spadku dzieciom. 

Ważnym krokiem przed zakupem gruntu w województwie zachodniopomorskim jest sprawdzenie jego stanu prawnego. Istotna jest przede wszystkim weryfikacja, kto jestwłaścicielem gruntu, a także – ilu jest właścicieli gruntu i czy każdy wyraża zgodę na jego sprzedaż – jeśli właścicieli jest więcej niż jeden. Takie informacje możemy znaleźć w księdze wieczystej. Zawiera ona nie tylko dane o właścicielu/właścicielach gruntu, ale również ewentualne obciążenia hipoteczne i wiele innych istotnych z punktu widzenia kupującego informacji. Ważne jest także sprawdzenie przeznaczenia interesującego nas gruntu w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), który określa, w jaki sposób można wykorzystać nabytą działkę. 

Jak się przygotować do zakupu gruntu w województwie zachodniopomorskim?

Oprócz zweryfikowania stanu prawnego nabywanego gruntu i jego przeznaczenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego ważne jest dokładne sprawdzenie granic działki. Należy sprawdzić m.in. jej wielkość i kształt, które mogą się okazać kluczowym elementem przy późniejszym planowaniu inwestycji. Można tego dokonać napodstawie mapy geodezyjnej, którą następnie porównuje się z wielkością i kształtem gruntu w terenie. Istotne jest poza tym położenie działki, co może mieć kluczowe znaczenie w przypadku planowanych inwestycji takich jak budowa nieruchomości. Szczecin, Stargard czy Kołobrzeg to najbardziej pożądane lokalizacje, stąd też zakup gruntu w pobliżu tych miast może się okazać trafną inwestycją. Bliskość atrakcji i udogodnień, jakie oferują większe miasta, może być szczególnie ważna dla osób, którym zależy na spokoju i jednocześnie na mieszkaniu w pobliżu większych miast. 

Przy zakupie gruntu powinniśmy również sprawdzić dostępność prądu, wody, gazu oraz kanalizacji, a jeśli ich nie ma, jakie są możliwości ich przyłączy. Znaczenie ma także samdojazd do działki – czy prowadzi na nią droga asfaltowa, czy też inny rodzaj drogi. Należy również sprawdzić zalesienie działki, klasę gruntu i koszty odrolnienia. Istotne jest poza tym sprawdzenie czy działka nie znajduje się na terenach zalewowych. Warto również przeanalizować perspektywy wzrostu wartości gruntu wynikające z jego przekształcenia oraz możliwości wzrostu jego atrakcyjności poprzez nowe inwestycje.