Wkład własny na zakup nieruchomości w 2023 roku

Zakup nieruchomości to poważna decyzja, dlatego powinna być dobrze przemyślana. Szczególnie popularne są nieruchomości zachodniopomorskie, a Szczecin, Stargard i Kołobrzeg to miasta, w których ofert z rynku pierwotnego i wtórnego nie brakuje. Wiele osób decyduje się na kredyt hipoteczny, który jest jednym ze sposobów finansowania zakupu mieszkania, czy też domu. Do otrzymania kredytu niezbędny jest jednak tzw. wkład własny. Co to jest wkład własny i ile powinien wynosić? Po więcej informacji na temat wkładu własnego zapraszamy do naszego artykułu!

Przeglądaj nieruchomości

Wkład własny na zakup nieruchomości w 2023 roku

Co to jest wkład własny przy zakupie nieruchomości?

Zakup wymarzonej nieruchomości zachodniopomorskiej to jeden z największych wydatków w życiu, dlatego warto go dobrze przemyśleć. W celu przyznania finansowania na zakup nieruchomości w postaci kredytu niezbędne jest posiadanie zdolności kredytowej, a także pozytywnej historii kredytowej oraz dostarczenie niezbędnych, wymaganych przez konkretny bank, dokumentów. 

Osoby decydujące się na kredyt hipoteczny muszą jednak pamiętać, że bank będzie wymagał od nich dodatkowo pokrycia części kosztów związanych z zakupem nieruchomości w Szczecinie, Stargardzie lub Kołobrzegu. Mowa tutaj o wkładzie własnym, inaczej kapitale, który powinna posiadać każda osoba starająca się o kredyt. Bez wkładu własnego kredyt hipoteczny nie może zostać udzielony. Wymóg, jakim jest wkład własny, pojawił się w Polsce zgodnie z Rekomendacją S, która oznacza zbiór dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie. 

Nieruchomości Szczecin, Stargard i Kołobrzeg – ile wynosi wkład własny w 2023 roku? 

Jednym z warunków uzyskania kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości zachodniopomorskiej jest wniesienie wymaganego wkładu własnego. Jego wysokość wynosi zwykle 20% wartości nieruchomości – większość placówek wymaga kapitału własnego właśnie na takim poziomie. Wielkość wkładu własnego jest jednym z czynników decydujących o wysokości uzyskanego kredytu hipotecznego. Jest ona uzależniona od wartości nieruchomości wycenionej przez bank. Wkładem własnym dla banku mogą być zarówno środki zaoszczędzone w postaci gotówki, jak i fundusze na lokatach, czy też kontach oszczędnościowych. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre banki oferują klientom opcję obniżenia wkładu własnego do 10%, co z kolei może wiązać się z wprowadzeniem dodatkowych opłat, w tym np. obowiązkowego ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego. Wkład własny wpłacany jest sprzedającemu. Może nim być osoba prywatna, deweloper lub spółdzielnia mieszkaniowa.