Wielka płyta – zalety i wady tego rodzaju technologii

Wiele ogłoszeń sprzedaży zachodniopomorskich nieruchomości dotyczy mieszkań, które zostały wybudowane w technologii wielkiej płyty. W Polsce wielka płyta pojawiła się pod koniec lat 50. ubiegłego wieku, jednak największą popularność zyskała w latach 70. i 80. Jakie są wady i zalety budynków z wielkiej płyty? Po więcej informacji na temat budynków z wielkiej płyty zapraszamy do naszego artykułu!

Przeglądaj nieruchomości

Wielka płyta – zalety i wady tego rodzaju technologii

Wielka płyta – zalety mieszkań budowanych w tej technologii 

Budynki budowane w technologii wielkiej płyty w polskich miastach popularne były do lat 90. XX wieku. Powstawały w krótkim czasie, co na tamte czasy było niewątpliwą zaletą. Nieruchomości zachodniopomorskie z wielkiej płyty to przede wszystkim budynki wielorodzinne, które powstawały z prefabrykowanych, betonowych elementów. Mają one zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wielka płyta to rozwiązanie, które warto rozważyć między innymi ze względu na cenę. Mieszkania w blokach z wielkiej płyty są stosunkowo niedrogie w porównaniu do cen mieszkań na nowych osiedlach, poza tym tego rodzaju mieszkania tracą wolniej na wartości. 

Nie bez znaczenia pozostaje również lokalizacja osiedli z wielkiej płyty – są one usytuowane najczęściej w miejscach, które są bardzo dobrze skomunikowane z centrami miast. W bezpośrednim sąsiedztwie osiedli wielkopłytowych znajdują się zwykle liczne punkty handlowo-usługowe, a także placówki edukacyjne i medyczne. Mieszkańcy budynków z wielkiej płyty nie powinni też narzekać na bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych. Coraz częściej osiedla z wielkiej płyty są modernizowane, przez co poprawie ulega stan techniczny poszczególnych budynków, poza tym wykonywane są prace termoizolacyjne, remontowane są klatki schodowe oraz wymieniane są w nich okna. 

Wady nieruchomości zachodniopomorskich z wielkiej płyty 

Budynki stawiane w technologii wielkiej płyty nie są pozbawione również wad. Do najczęściej wymienianych wad zalicza się układ mieszkań, które często projektowane były w sposób nieprzemyślany. Wadą nieruchomości zachodniopomorskich z wielkiej płyty jest też ich estetyka. Wiele tego typu budynków może mieć popękane ściany i stropy, a w miejscu łączenia poszczególnych płyt mogą pojawiać się szczeliny. Wiele do życzenia pozostawiać może również stan instalacji elektrycznych, gazowych i wodnych, które często nie spełniają obecnych wymogów, dlatego zakup mieszkania w budynkach z wielkiej płyty wiąże się zwykle z koniecznością ich wymiany. 

Nie bez znaczenia pozostaje też jakość wykonania, z którą może wiązać się pojawiająca się wilgoć i pleśń na ścianach oraz sufitach. Wadą wielkiej płyty mogą być też cienkie i krzywe ściany, a także gorsza izolacja akustyczna. Częsty problem stanowić może też niewielka liczba miejsc parkingowych na tego typu osiedlach. Pomimo licznych wad, mieszkania z wielkiej płyty nadal cieszą się dużą popularnością i stanowią dobrą alternatywę dla budowanych współcześnie i znacznie droższych mieszkań na nowoczesnych osiedlach.