Uzbrojenie działek w Szczecinie/Stargardzie.

Wielu z nas za pewne nie raz myślało o tak dużym przedwsięzięciu jakim jest budowa domu. Szczecin czy Stargard to bardzo dobre lokalizacje na tego typu budowę. Znajdziemy tu wiele przystępnie cenowo działek w dogodnej okolicy.

Przeglądaj nieruchomości

Uzbrojenie działek w Szczecinie/Stargardzie.
Jak jednak wygląda początek tej drogi? Czy lepiej wybrać działkę uzbrojoną czy nieuzbrojoną?
Należy pamiętać, że uzbrojenie działki to jedna z podstaw budowy domu. Koszta uzbrojenia mogą się znacznie od siebie różnić, więc warto na początek zapoznać się z tematem. Działka uzbrojona będzie na pewno droższa od tej nieuzbrojonej.


Koszt zależy głównie od odległci sieci od budowy domu oraz mocy przyłączeniowej.

A czym jest tak naprawdę uzbrojenie działki?
To najprościej rzecz ujmując wyposażenie działki w prąd, wodę, kanalizację i gaz,
które wymaga wykonania odpowiednich przyłączy.

Działka uzbrojona ma umowy na przyłącze z tak zwanymi `gestorami` zaś działka nieuzbrojona takich umów nie posiada.
Jeśli nie mamy pewności czy dana działka jest uzbrojona, możemy to sprawdzić w miejscowym Urzędzie Kartografii I Geodezji.

A jakie są realne koszta poszczególnych przyłączy?
Jeśli chodzi o prąd to w zależności w jakiej odległości od wybranej działki jest sieć cena może wynosić od 2-3tys zł, jeśli sieć jest dosyć niedaleko.
Oczywiście cena zależy również od innych czynników, często ma również tutaj znaczenie konkretne miasto.
Na początek powinniśmy zacząć od złożenia odpowiedniego wniosku w zakładzie energetycznym I dołącz plan sytuacyjny. Załącznikiem do wniosku musi być też tytuł do posiadania danej działki a czasem także należy załączyć wypis z rejestru gruntów.
Na decyzję czeka się niestety nawet pół roku a gdy już taką umowę otrzymamy to jest ona dopiero załącznikiem do pozwolenia na budowę a następnie zakład energetyczny wykonuje nam przyłącza.
Niekiedy, gdy sytuacja jest zbyt skomplikowana z przyłączem prądu, można zdecydować się na panele słoneczne, które również zapewniają nam działkę uzbrojoną.A jak wygląda sytuacja z wodą I kanalizacją?
Przed budową domu w Szczecinie, należy oczywiście również o tym pomyśleć. Jeśli chodzi o ustalenie ceny nie jest to takie proste, ponieważ zależy ona od wielu czynników. Koszt podłączenia wody do działki różni się też w zależności od regionu. Warto pamiętać, że zakładami wodno- kanalizacyjnymi zarządzają najczęściej przedsiębiorstwa gminne.
W tym przypadku na decyzję czekamy znacznie krócej bo ok 7-14 dni. Niezbędne dokumenty, które należy okazać to: 2 egzemplarze mapy zasadniczej oraz informujemy gestora o szacowanym zużyciu wody, liczbie mieszkańców a także poborach wody. 
Następnie podpisujemy umowę a potem można wykonać przyłącza, ale niezbędny jest do tegp odpowiedni projekt techniczny wykonany przez eksperta z uprawnieniami, koszt to ok. 1000-2500 zł. Musi być on również uzgodniony w Zespole Uzgadniania Dokumentacji- koszt to ok. 50 zł.

Proces ten jest więc nieco bardziej skomplikowany, na koniec musi się odbyć jeszcze tzw. Odbiór co generuje kolejny koszt- ok. 150 zł.
Kolejne koszta jakie należy doliczyć to: koszt wydania przez organ administracyjny warunków zaopatrzenia w wodę (ok 150 złotych), opłaty geodezyjne (do 2000) oraz opłatę za podłączenie przyłącza do sieci (do 2000). Łączny koszt całej procedury może więc wynieść ok. 6.000 do 10.000 złotych.
Wszystkie te koszta są oczywiście orientacyjne I dotyczą sytuacji klarownych, nie skomplikowanych.

A co z przyłączem gazu?
Niektórzy inwestorzy ze Szczecina I Stargardu odchodzą od uzbrojenia działki w te przyłącze. Ze względy na to, że koszt przyłącza prądu jest już dosyć wysoki.
Jeśli zdecydujemy się na przyłącze gazu to istnieje cała procedura a mianowicie:
składamy wniosek do gazowni. Załączamy też akt własności gruntu, deklarację o szacunkowym zużyciu oraz mapę do celów projektowych. Czas oczekiwania na decyzję to ok. 30-60 dni. Tu również płacimy opłatę przyłączeniową, podpisujemy umowę i zamawiamy projekt (do 2500 złotych). W Szczecinie jest wielu ekspertów, którzy taki projekt przygotują. Gdy przyłącze jest gotowe to zgłaszamy je do odbioru (kolejny koszt-150 złotych). Musimy mieć także protokół kominiarski. A następnie podpisujemy umowę.
Kolejne opłaty to: opłata geodezyjna- koszt ok. 2000 złotych oraz opłata przyłączeniowa w wysokości do 2000 złotych a także koszt montażu szafki gazowej – do 600 zł.