Rodzaje domów i ich charakterystyka

Coraz więcej osób inwestuje w zachodniopomorskie nieruchomości. Szczecin, podobnie jak Stargard oraz Kołobrzeg to dynamicznie rozwijające się miasta, w których chętnych na zakup nieruchomości nie brakuje. Klienci poszukują różnych rodzajów domów, co związane jest z ich indywidualnymi potrzebami. Jakie wyróżnia się rodzaje domów? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu!

Przeglądaj nieruchomości

Rodzaje domów i ich charakterystyka

Rodzaje domów – domy wolnostojące, w zabudowie bliźniaczej oraz szeregowej 

Podstawowym typem budynków mieszkalnych jest dom jednorodzinny. Istnieją różne rodzaje domów jednorodzinnych, które różnią się między innymi rodzajem zabudowy. W zależności od rodzaju zabudowy wyróżnia się domy wolnostojące, w zabudowie bliźniaczej (tzw. bliźniaki), w zabudowie szeregowej (tzw. szeregówki), a także domy w zabudowie dywanowej (atrialnej). Domy jednorodzinne natomiast w zależności od rodzaju konstrukcji dzieli się na parterowe, piętrowe, z poddaszem użytkowym, z dachem płaskim lub spadzistym, z garażem w bryle budynku lub bez garażu, a także domy podpiwniczone lub bez piwnicy.  

  • Dom wolnostojący – dom o bryle usytuowanej niezależnie od pozostałej zabudowy. 
  • Bliźniak – dom, którego jedna ze ścian zewnętrznych przylega do drugiego budynku.
  • Szeregówka – dom, którego dwie ściany zewnętrzne przylegają do sąsiednich budynków.
  • Dom atrialny – dom, w którym aranżacja przestrzeni tworzy zabudowę dywanową.

Wybór domu jednorodzinnego w określonej technologii to doskonałe miejsce dla całej rodziny, w którym będzie można komfortowo żyć, a jednocześnie cieszyć się własnym kawałkiem ziemi. Jeśli chodzi o nieruchomości zachodniopomorskie, popularnością cieszą się zarówno domy wolnostojące, jak również domy w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. O tym, jaki rodzaj zabudowy domu wybierze Klient, zależy od jego indywidualnych preferencji. 

Typy domów – murowane, drewniane, energooszczędne, pasywne 

Decydując się na nieruchomości zachodniopomorskie, Klienci coraz częściej uwagę zwracają na nowoczesne technologie stosowane w budowie domów jednorodzinnych. W zależności od rodzaju zastosowanej technologii, wyróżnia się następujące rodzaje domów: murowane, drewniane, energooszczędne i pasywne. 

  • Dom murowany – dom tworzony z cegieł, bloczków, silikatów lub pustaków, przy wykorzystaniu betonu komórkowego lub keramzytobetonu.
  • Dom drewniany – dom w konstrukcji szkieletowej lub z bali, wykonany z wysokiej jakości materiałów w różnych stylach. 
  • Dom energooszczędny – dom budowany przy użyciu materiałów ograniczających do minimum straty energii podczas użytkowania budynku. 
  • Dom pasywny – dom budowany w najnowszej technologii, w którym zapotrzebowanie na ciepło pokrywają pasywne źródła energii.

Jeśli chodzi o zakup nieruchomości, Szczecin, Stargard i Kołobrzeg to miasta, w których popyt na domki jednorodzinne przez cały czas rośnie. Inwestycja w jeden z nowoczesnych typów domów to rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu, a także ograniczyć koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej. 

galeria zdjęć