Osiedle zamknięte czy otwarte – co będzie lepszym rozwiązaniem?

W województwie zachodniopomorskim popularnością cieszą się zarówno nieruchomości z rynku wtórnego, jak i nieruchomości z rynku pierwotnego. Biorąc pod uwagę zachodniopomorskie nieruchomości, Szczecin, czy też Stargard to miasta, których wybór jako miejsce do zamieszkania rozważa wiele osób. Wśród ofert nieruchomości znaleźć można zarówno mieszkania zlokalizowane na osiedlach zamkniętych, jak i na otwartych. Jakie są wady i zalety tego rodzaju osiedli? Zapraszamy do artykułu!

Przeglądaj nieruchomości

Osiedle zamknięte czy otwarte – co będzie lepszym rozwiązaniem?

Nieruchomości Szczecin i Stargard – osiedla zamknięte a otwarte

Jeśli chodzi o dostępność nieruchomości, Szczecin i Stargard to dynamicznie rozwijające się miasta, w których znaleźć można zarówno atrakcyjne mieszkania na osiedlach zamkniętych, jak i na otwartych. Osiedla zamknięte to jednostki mieszkalne, do których dostęp w przypadku osób postronnych jest ograniczony. Tego typu osiedla są ogrodzone, poza tym często znaleźć można na nich monitoring. Do niewątpliwych zalet osiedli zamkniętych zalicza się większy komfort i bezpieczeństwo, a także większy spokój oraz brak problemów z parkowaniem. Osiedla zamknięte często są też bardziej zadbane. Ich wadą może być natomiast tzw. sztuczny podział społeczny, a także odcięcie od zasad, które panują w przestrzeni publicznej.   

Osiedla otwarte to jednostki mieszkalne, do których każdy może mieć dostęp. Są to głównie starsze blokowiska, przy których znaleźć można place zabaw oraz tereny rekreacyjne. Bardzo często na osiedlach otwartych zlokalizowane są również sklepy i lokale usługowe. Tego rodzaju osiedlom nie towarzyszą zwykle podziały społeczne, poza tym nie przerywają one ciągów komunikacyjnych. Osiedla otwarte nie są jednak pozbawione wad. Zaliczyć można do nich między innymi problemy takie jak zbyt mała liczba miejsc parkingowych, a także hałas, czy też łatwy dostęp do nich osób postronnych. Na tego rodzaju osiedlach wiele do życzenia pozostawiać może również poziom bezpieczeństwa. 

Osiedla zamknięte lub otwarte – które będą lepszym rozwiązaniem? 

Bardzo często osoby decydujące się na nieruchomości zachodniopomorskie zastanawiają się, co wybrać – mieszkanie na osiedlu zamkniętym, czy też otwartym. Wybór w tym przypadku jest kwestią indywidualną i uzależniony jest od preferencji osób chcących nabyć nieruchomość. Przed zakupem nieruchomości w Szczecinie, Stargardzie, czy też w innej dogodnej dla siebie lokalizacji warto wcześniej dokładnie przyjrzeć się okolicy. Nie bez znaczenia pozostaje między innymi dostępność miejsc parkingowych – zwłaszcza w przypadku osiedli otwartych, a także dostęp do infrastruktury. Bardzo ważny jest również aspekt społeczny, do którego zalicza się w szczególności sąsiedzkie relacje, a także większą dostępność miejsc, w których można spędzić wspólnie czas.