Numer ewidencyjny działki – co to jest i jak go sprawdzić?

Każda działka jest przypisana do konkretnego numeru ewidencyjnego. Posiadają go zarówno działki położone na obszarach wiejskich, jak i działki, które znajdują się w mieście. Numer ewidencyjny działki stanowi jedną z najważniejszych informacji, jakie sprawdzane są w momencie poszukiwania zachodniopomorskich działek na sprzedaż. Co to jest numer ewidencyjny działki i w jaki sposób można go sprawdzić? Po więcej informacji zapraszamy do naszego wpisu!

Przeglądaj nieruchomości

Numer ewidencyjny działki – co to jest i jak go sprawdzić?

Co to jest numer ewidencyjny działki?

W województwie zachodniopomorskim popularnością cieszą nie tylko nieruchomości zachodniopomorskie z rynku pierwotnego oraz wtórnego, ale i działki na sprzedaż. Działka ewidencyjna stanowi podstawową jednostkę geodezyjną. Definicję działki ewidencyjnej określa rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Działka ewidencyjna stanowi część obrębu ewidencyjnego, a ten jest natomiast częścią jednostki ewidencyjnej, którą określa własna nazwa. W obszarze obrębu ewidencyjnego każda działka ewidencyjna posiada własny numer, który można sprawdzić. Numer ewidencyjny działki to unikatowa liczba, która przypisana jest do każdej działki zarówno w województwie zachodniopomorskim, jak i na terenie całego kraju. Numer ten pozwala precyzyjnie określić położenie oraz granice danej działki, poza tymumożliwia sprawdzenie jej stanu prawnego oraz historii. Jest on niezbędny do identyfikacji konkretnej działki w systemie ewidencji gruntów i budynków. Numer ewidencyjny jest też potrzebny przy dokonywaniu wielu czynności prawnych.

Nieruchomości zachodniopomorskie – jak sprawdzić numer ewidencyjny konkretnej działki?

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie numeru ewidencyjnego działki na terenie województwa zachodniopomorskiego. Pomocna może okazać się wizyta w Wydziale Geodezji i Gospodarki Gruntami, który znajduje się w każdym starostwie. Szczegółowe informacje na temat numeru działki ewidencyjnej dostępne są również na stronie internetowej Geoportal. Numer ewidencyjny działki pozwoli sprawdzić jej dokładne położenie, poza tym jest on niezbędny np. przy zakupie lub sprzedaży gruntu, a także przy podziale działki, czy też w trakcie załatwiania spraw spadkowych. Oprócz numeru ewidencyjnego działki cennym źródłem informacji o nieruchomości zachodniopomorskiej jest również wypis z rejestru gruntów i budynków.