Nieruchomości zachodniopomorskie – czy warto kupić dom w stanie surowym?

Województwo zachodniopomorskie to niezwykle atrakcyjny region, który każdego roku przyciąga kolejnych inwestorów. Rosnącą popularnością w ostatnich latach cieszą się między innymi domy na sprzedaż. Jeśli chodzi o rynek nieruchomości, Szczecin, Stargard i Kołobrzeg to dynamicznie rozwijające się miasta, w których ofert nie brakuje. Rosnącą popularnością cieszą się między innymi domy na sprzedaż. Czy warto kupić dom w stanie surowym? Po odpowiedź na to pytanie zapraszamy do naszego artykułu!

Przeglądaj nieruchomości

Nieruchomości zachodniopomorskie – czy warto kupić dom w stanie surowym?

Czy warto kupić nieruchomości zachodniopomorskie w stanie surowym? 

Wiele osób decydujących się na zakup nieruchomości zastanawia się, czy postawić na dom gotowy do zamieszkania, czy też wybrać dom w stanie surowym – otwartym lub zamkniętym. 

  • Dom w stanie surowym otwartym to nieruchomość, która ma ściany nośne, kominy i strop nad parterem, poza tym posiada więźbę dachową, jednak nie posiada żadnych instalacji wewnętrznych, z wyjątkiem doprowadzonej częściowo kanalizacji. 
  • Dom w stanie surowym zamkniętym z kolei posiada dodatkowo drzwi, okna oraz bramę do garażu. Jest więc w odpowiedni sposób zabezpieczony przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, do których zalicza się np. deszcz, śnieg, czy też niskie temperatury. 

Ważną zaletą związaną z kupnem domu w stanie surowym są z pewnością załatwione już wcześniej formalności, do których zalicza się chociażby pozwolenie na budowę nieruchomości oraz przyłączy. Przy zakupie domu w stanie surowym w Szczecinie nie trzeba martwić się też o nadzorowanie robót budowlanych. Przy zakupie domu w stanie surowym to właściciel decyduje, jakie materiały wykończeniowe zostaną użyte do wykończenia wnętrza, dopasowując inspiracje wnętrzarskie i aranżacyjne do własnych potrzeb.  

Nieruchomości Szczecin – formalności przy zakupie domu w stanie surowym 

Przed sfinalizowaniem transakcji kupna domu w stanie surowym należy sprawdzić niezbędne formalności. Uwagę zwrócić należy między innymi na legalność inwestycji, w tym na zezwolenia na budowę oraz posiadane przez właściciela prawo do działki. Kupujący powinien również sprawdzić stan rzeczywisty domu ze stanem formalnym – ważne są między innymi wymiary działki, położenie budynku, a także okna oraz spadek dachu. Przed podjęciem decyzji o kupnie nieruchomości zachodniopomorskiej w stanie surowym należy również poprosić sprzedającego o odpis księgi wieczystej nieruchomości, a także o projekt domu z planem zagospodarowania przestrzennego oraz o dziennik budowy. Nie bez znaczenia pozostaje również stan prawny nieruchomości. Szczecin to miasto, w którym ofert domów w stanie surowym nie brakuje, dlatego warto też sprawdzić, czy dana nieruchomość nie została np. zadłużona kredytem bankowym.