Mieszkania bezczynszowe – czy to się opłaca?

Zakup nieruchomości zachodniopomorskiej to marzenie wielu z nas. Decydując się na zakup nieruchomości w Szczecinie, Stargardzie czy Kołobrzegu, wiele osób rozważa opcję mieszkania bezczynszowego. Co to jest mieszkanie bezczynszowe? Jakie są wady i zalety związane z nabyciem tego rodzaju mieszkań? Po więcej informacji na temat mieszkań bezczynszowych zapraszamy do naszego wpisu!

Przeglądaj nieruchomości

Mieszkania bezczynszowe – czy to się opłaca?

Co to jest mieszkanie bezczynszowe? 

Przeglądając zachodniopomorskie oferty rynku nieruchomości, klienci często natrafiają na określenie „mieszkanie bezczynszowe”. Pojęcie to oznacza lokal, w którym nie ma konieczności płacenia comiesięcznego czynszu. Warto zwrócić uwagę, że płacony w spółdzielniach mieszkaniowych czynsz obejmuje opłaty, do których zalicza się między innymi utrzymanie części wspólnych, w tym wind, trawników czy klatki schodowej, a także szereg opłat administracyjnych. Czynsz pokrywa zwykle także wszelkiego rodzaju remonty części wspólnych oraz media, w tym wodę, śmieci czy koszty centralnego ogrzewania. Osoby decydujące się na bezczynszowe mieszkania w Szczecinie, Stargardzie czy Kołobrzegu powinny mieć na uwadze, że brak czynszu w praktyce wcale nie oznacza, że taka nieruchomość nie generuje żadnych opłat. Właściciel mieszkania bezczynszowego jest zobowiązany do systematycznego regulowania opłat za prąd, wodę i wiele innych należności. Konieczne jest również uiszczanie opłat za inne media czy niezbędne remonty. Bardzo ważne jest także utrzymanie czystości części wspólnych. 

Nieruchomości zachodniopomorskie – wady i zalety mieszkań bezczynszowych 

To, czy warto kupić mieszkanie bezczynszowe, zależy od preferencji osoby kupującej. Należy mieć na uwadze, że zakup mieszkania bezczynszowego na terenie województwa zachodniopomorskiego posiada pewne zalety, jednak nie jest również pozbawiony wad. Do niewątpliwych zalet związanych z nabyciem bezczynszowych nieruchomości zachodniopomorskich można zaliczyć chociażby niższe koszty ich miesięcznego utrzymania. Kolejną zaletą jest indywidualne rozliczanie mediów oraz brak opłaty dla administracji czyzarządców daną nieruchomością. Mieszkania bezczynszowe nie są jednak pozbawione wad. Można do nich zaliczyć przede wszystkim brak funduszu remontowego, co w praktyce oznacza konieczność pokrywania wszelkich kosztów remontów przez mieszkańców. Posiadanie mieszkania bezczynszowego wiąże się również z koniecznością współpracy z pozostałymi lokatorami. Do innych wad mieszkań bezczynszowych można zaliczyć konieczność wykonywania wielu czynności, w tym sprzątania części wspólnych, odśnieżaniaczy koszenia trawy.