Media na działce budowlanej w województwie zachodniopomorskim – co warto wiedzieć?

Własny dom w województwie zachodniopomorskim to marzenie wielu osób. Część klientów decyduje się na zakup działki budowlanej w dogodnej lokalizacji, na której następnie powstanie nieruchomość zachodniopomorska. Przed rozpoczęciem budowy domu warto jednak sprawdzić dostępne media na działce budowlanej. Jakie media mogą znaleźć się na działce budowlanej i jak je sprawdzić? Więcej informacji dotyczących mediów na działce budowlanej znaleźć można w naszym wpisie.

Przeglądaj nieruchomości

Media na działce budowlanej w województwie zachodniopomorskim – co warto wiedzieć?

Działki budowalne na sprzedaż w województwie zachodniopomorskim 

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się zachodniopomorskie nieruchomości. Szczecin, Stargard i Kołobrzeg to najczęściej wyszukiwane lokalizacje, w których nie brakuje zarówno nieruchomości z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Wiele osób poszukuje jednak działek budowlanych na sprzedaż w województwie zachodniopomorskim. Pojęcie działki budowlanej zostało zdefiniowane w następujących aktach prawnych:

  • ustawie z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami,
  • rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
  • ustawie z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. 

Zgodnie z definicją działka budowlana, inaczej nieruchomość gruntowa lub działka gruntu, to teren, który został wytyczony pod budowę domów jednorodzinnych lub osiedli mieszkaniowych.

Jak sprawdzić media na działce budowlanej na Pomorzu Zachodnim?

Poszukiwane przez wielu klientów nieruchomości zachodniopomorskie to zarówno domy i mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego i wtórnego, jak i działki budowlane. Działka uzbrojona to teren, na którym podłączona jest skrzynka energii elektrycznej oraz skrzynka gazowa z licznikiem, poza tym jest na niej dostęp od sieci wodociągowej oraz do sieci kanalizacyjnej w postaci studzienki. Na działce budowlanej uzbrojonej znajdować się mogą więc media takie jak: 

  • prąd, 
  • woda, 
  • gaz,
  • kanalizacja. 

Działka nieuzbrojona z kolei to nieruchomość, do której nie zostały jeszcze doprowadzone przyłącza. W celu poznania uzbrojenia działki budowlanej w media należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który dostarczy informacji na temat obiektów budowlanych, jakie mogą powstać na działce. Sprawdzenia wymaga również mapa zasadnicza działki. Określa ona granice działki oraz jej uzbrojenie. Otrzymać ją można w wydziale geodezji Starostwa Powiatowego.