1. Zdolność kredytowa.
Jeśli konieczny jest kredyt by zakupić mieszkanie, musimy najpierw zbadać naszą zdolność kredytową.
Nie wszystkie przypadki są takie oczywiste I proste a dobry doradca finansowy może nam w tym pomóc. W naszym biurze w Szczecinie pracuje również doradca finansowy, który pomaga nawet w najtrudniejszych przypadkach kredytowych. Dzięki niemu można liczyć na wsparcie I sprawne załatwienie sprawy co bardzo często jest ważną kwestią.
Warto pamiętać, że wydatki nie kończą się w momencie otrzymania kluczy, a wykończenie nowego lokum może pochłonąć spore koszta, dobry doradca kredytowy zwróci uwagę na każdy drobny aspekt wzięcia takiego kredytu mieszkaniowego.
2. Poszukiwania.
To jedna z najprzyjemniejszych części transakcji gdy rozglądamy się za idealnym lokum.
Najczęściej zwraca się uwagę na 3 ważne aspekty takie jak: cena, powierzchnia i lokalizacja.
Poszukiwania możemy zacząć od przeszukania internetu I portali z tematyką nieruchomości, ponadto można zaoszczędzić czas I skorzystać z usług właśnie z takiego biura jak nasze w Szczecinie I Stargardzie, gdzie znajdziemy idealną nieruchomość, również z rynku wtórnego.
Aby poznać najnowsze oferty od deweloperów warto korzystać z takich opcji jak np. Targi nieruchomości organizowane w mieście raz na jakiś czas.
3. Sprawdzenie dewelopera.
Wydaje się, że przy mieszkaniach deweloperskich mamy większą pewność, że nic nas nie zaskoczy, jednak obecnie na rynku nieruchomości jest coraz więcej nowych deweloperów I warto ich sprawdzić.
A o co dokładnie możemy zapytać/sprawdzić?:
- czy przeciwko deweloperowi nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne,
- jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego sąsiadujących działek,
- czy niedaleko planowane są inwestycje infrastrukturalne (np. nowe drogi itp.),
- czy inwestycja posiada niezbędne zezwolenia,
- jaki jest termin zakończenia inwestycji i przeniesienia prawa własności nieruchomości,
- kto finansuje budowę i jak zabezpieczone są interesy nabywców.
4. Umowa przedwstępna.
Gdy już wszystko sprawdzimy I znajdziemy idealną nieruchomość przystępujemy do podpisania umowy przedwstępnej.
Można również starać się o negocjacje ceny. Musimy dokładnie sprawdzić umowę I czy wszystkie dane I informacje na temat naszego nowego lokum się zgadzają. Ponadto do umowy powinien być dołączony prospekt informacyjny.
Bardzo ważne jest, że umowa deweloperska jest zawierana w formie aktu notarialnego a koszt ponosimy również częściowo my jako kupujący.
Najczęściej nabywca wpłaca np. 10% ceny jako zadatek po podpisaniu umowy a pozostałą część po zakończeniu inwestycji lub w transzach po kolejnych etapach jej realizacji.
5.Odbiór mieszkania.
Po zakończeniu prac budowy umawiamy się na odbiór mieszkania I dokładnie sprawdzamy czy wszystko jest w porządku. Należy zwrócić uwagę na każdy element, na ściany, okna, podłogi. Ewentualne błędy powinny być naprawione.
6.Umowa ostateczna.
Ostateczna umowa powinna być podpisana gdy budynek będzie oddany do użytku.
Podpisanie ostatecznej umowy kupna nieruchomości odbywa się również w obecności notariusza. Jeśli zaciągamy kredyt, po zakończeniu transakcji powinniśmy złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej i wpisanie hipoteki na rzecz banku. Koszta na tym etapie ponosimy my jako kupujący.