Kupiłeś mieszkanie w Szczecinie lub Stargardzie?

Kupno nieruchomości wiąże się z z licznymi formalnościami, w których może pomóc nam agent ds.nieruchomości. Jesteś w takiej sytuacji i myślisz, że już wszystko załatwione? Nie zapomnij o zgłoszeniu nabycia mieszkania!

Przeglądaj nieruchomości

Kupiłeś mieszkanie w Szczecinie lub Stargardzie?
Zgłoszenie nabycia nieruchomości jest naszym obowiązkiem. Gdy tego nie zrobimy grozi nam kara grzywny! Jest to bardzo ważna procedura, dzięki której będzie możliwe ustalenie wysokości podatku od nieruchomości, która trzeba będzie opłacać co roku.
W zależności od tego gdzie nabyliśmy nieruchomość należy zgłosić taki fakt do Wójta w gminie i Burmistrz lub Prezydent w mieście. 
Na stronie właściwego urzędu znajduje się formularz, który należy wypełnić.

Zastanawiasz się teraz pewnie ile mamy czasu na zgłoszenie mieszkania? Otóż czas ten wynosi- 14 dni od kupna. Należy pilnować tego terminu aby nie płacić żadnych odsetek.

W jakiej formie można złożyć takie zgłoszenie? Otóż można dokonać tego osobiście w urzędzie, przesłać pocztą jako list polecony lub drogą elektroniczną jeśli jest taka opcja dla danego urzędu. 
Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji, organ podatkowy naliczy nam podatek od nieruchomości i prześle taką informację. Najczęstszą formą przesłania takiego dokumentu jest wysłanie go pocztą. Następnie co roku dostaniemy dokument z informacją ile należy zapłacić podatku od nieruchomości. 
Jeśli płacimy podatek w całości to termin płatności upływa z dniem 15 marca. Najczęstszą formą płatności jest oczywiście przelew na odpowiedni nr bankowy, ale możemy to zrobić również osobiście.

Bardzo ważną kwestią jest zmiana wynikająca z przeznaczenia danego mieszkania. Np chcemy zacząć je wynajmować. Wtedy podatek od nieruchomości może się różnić (wzrosnąć). Należy taki fakt zgłosić do urzędu w ciągu 14 dni. 
Pamiętajmy, że decydując sie na współpracę z biurem nieruchomości, agent zadba o wszystkie formalności i pokieruje co należy zrobić przy kupnie jak i przy sprzedaży nieruchomości. Nie musimy więc sami zajmować się większością spraw oraz szukać informacji. Jest to duża wygoda dla osób ceniących swój czas, lub mających go niewiele.

Zachęcamy do współpracy do biura do Szczecina jak i do Stargardu!