Księga wieczysta – jak i kiedy się z nią zapoznać?

Nieruchomości zachodniopomorskie przez cały czas cieszą się rosnącą popularnością. Jeśli chodzi o rynek nieruchomości, Szczecin, Stargard oraz Kołobrzeg to miasta, w których oferta mieszkań jest bardzo duża. Przed zakupem nieruchomości szczególną uwagę należy zwrócić na dokument, jakim jest księga wieczysta nieruchomości, którą kupujący chce nabyć. Dlaczego dokument ten jest aż tak ważny i w jaki sposób oraz kiedy należy się z nim zapoznać?

Przeglądaj nieruchomości

Księga wieczysta – jak i kiedy się z nią zapoznać?
Księga wieczysta – ważny dokument przedstawiający stan prawny nieruchomości.

Jeśli chodzi o księgę wieczystą, jest ona bardzo ważnym dokumentem, który przedstawia stan prawny danej nieruchomości. Znaleźć można w niej przydatne informacje dotyczące między innymi położenia nieruchomości, prawa własności, a także informacje dotyczące ograniczeń oraz zabezpieczeń. Przed każdym zakupem nieruchomości księgę wieczystą należy dokładnie sprawdzić, ponieważ może to uchronić nabywcę nieruchomości przed późniejszymi konsekwencjami prawnymi lub finansowymi związanymi z różnymi nieprawidłowościami.

Każdy, kto chce kupić nieruchomości zachodniopomorskie, zaraz po podjęciu decyzji o zakupie nieruchomości, jeszcze przed zakończeniem transakcji powinien dokładnie zapoznać się z jej treścią. Wówczas przed podpisaniem umowy osoba kupująca nieruchomość będzie mieć pewność, że dokonuje wpłaty osobie, która jest właścicielem nieruchomości. Księga wieczysta posiada bardzo ważną cechę, jaką jest jej jawność. Oznacza to, że z jej treścią zapoznać może się każdy w dowolnym momencie, ponieważ dostępna jest publicznie. W celu sprawdzenia księgi wystarczy znajomość jej numeru. Z jej treścią zapoznać się można na dwa sposoby: w Internecie w elektronicznym rejestrze ksiąg wieczystych, który prowadzony jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego właściwego miejscu, w którym zlokalizowana jest nieruchomość.

Nieruchomości Szczecin – dla jakich nieruchomości prowadzone są księgi wieczyste?

Najważniejszym zadaniem ksiąg wieczystych jest możliwość ustalenia stanu prawnego danej nieruchomości. Dzięki niej można dowiedzieć się, kto jest właścicielem nieruchomości, a także uzyskać informacje na temat ewentualnych hipotek ciążących na nieruchomości. Zapoznanie się z księgą jest więc czynnością niezbędną dla bezpieczeństwa transakcji. Księgi wieczyste prowadzone są dla nieruchomości takich jak grunty, lokale oraz budynki. Nie każda nieruchomość może mieć jednak założoną księgę wieczystą. Wówczas należy zachować szczególną ostrożność przy zakupie nieruchomości. W tym celu warto skontaktować się ze specjalistą, który dokładnie przyjrzy się danej nieruchomości. Jeśli jednak posiadamy numer księgi wieczystej, powinniśmy bez problemu znaleźć w niej interesujące nas informacje. Księga wieczysta składa się z czterech działów: Dział I – Informacje o nieruchomości, Dział II – Własność, Dział III – Prawa, roszczenia i ograniczenia, Dział IV – Hipoteka.