Kredyt hipoteczny – na co zwrócić szczególną uwagę ?


Zakup mieszkania to poważne przedsięwzięcie, do którego warto odpowiednio się przygotować. Jeśli chodzi o zakup nieruchomości, Szczecin, Stargard oraz Kołobrzeg to dynamicznie rozwijające się miasta, w których liczba chętnych na mieszkania i domy przez cały czas rośnie. Wiele osób chcących sfinansować zakup nieruchomości, decyduje się na kredyt hipoteczny. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, starając się o taki kredyt?

Przeglądaj nieruchomości

Kredyt hipoteczny – na co zwrócić szczególną uwagę ?

Nieruchomości Szczecin – na co zwrócić uwagę biorąc kredyt hipoteczny?


Ceny nieruchomości przez cały czas rosną, dlatego nawet odłożone wcześniej pieniądze nie zawsze stanowią gwarancję, że uzbierana zostanie odpowiednia suma. W takiej sytuacji rozwiązaniem może okazać się kredyt hipoteczny. Oznacza on wieloletnie zobowiązanie finansowe, dlatego przed podpisaniem umowy z bankiem należy poznać podstawowe parametry, dzięki którym będzie można dokonać oceny kredytu. Przed podjęciem decyzji należy uporządkować swoją sytuacją finansową, a także dokonać szczegółowej analizy pod kątem możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Pod uwagę bierze się miesięczne zarobki, a także wielkość oszczędności, jakie można przeznaczyć na zakup nieruchomości. Szczecin jest miastem, w którym warto zamieszkać, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie przeanalizować nie tylko swoją sytuację finansową, ale również określić potrzeby mieszkaniowe. Następnie można zacząć przeglądać oferty kredytu hipotecznego z różnych banków.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego?


Przed podpisaniem umowy z bankiem należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych kwestii. Bardzo ważne są między innymi wymagania banku w zakresie zdolności kredytowej, inaczej możliwości spłacenia kredytu zgodnie z warunkami określonymi w umowie kredytowej, a także wysokość wkładu własnego. Zgodnie z rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego, wysokość wkładu własnego wynieść powinna 20% wartości kredytu, jednak w niektórych bankach możliwe jest wniesienie wkładu w wysokości 10%. Decydując się na kredyt hipoteczny, uwagę należy zwrócić także na wysokość oprocentowania, a także na wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO). Do wyboru jest oprocentowanie stałe lub zmienne. Ważną kwestią jest również rodzaj rat. Wybrać można raty równe lub malejące. Warto także zwrócić uwagę na wysokość prowizji bankowej, a także na warunki umowy kredytowej oraz czas trwania zobowiązania.
Przed podpisaniem umowy kredytowej należy upewnić się, czy zawiera ona wszystkie kluczowe elementy, do których zalicza się między innymi strony umowy, kwotę kredytu oraz walutę kredytu, a także cel kredytowania. Umowa powinna zawierać również informacje dotyczące zasad oraz harmonogramu spłaty kredytu, a także wysokość oprocentowania i sposób zabezpieczenia. W umowie kredytowej powinna znaleźć się również informacja dotycząca wysokości prowizji oraz warunki związane z dokonywaniem ewentualnych zmian.