Jakie formalności po zakupie nieruchomości należy załatwić?
Zakup nieruchomości (mieszkania lub domu) wymaga nie tylko podpisania umowy i odebrania kluczy, lecz wiąże się z wieloma innymi obowiązkami. W momencie zakupu nieruchomości należy pamiętać między innymi o uregulowaniu taksy notarialnej, czyli kwoty, jaką należy zapłacić notariuszowi za wykonanie określonych czynności. Jeśli jest to kwota netto, należy uwzględnić również podatek VAT, który wynosi 23%. W przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego należy również pamiętać o opłaceniu podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości (PCC). Kwota ta wyliczana jest przez notariusza i wynosi 2% wartości nieruchomości. Do zapłaty 2% podatku od czynności cywilnoprawnych zobowiązany jest wyłącznie kupujący. Opłata ta przekazywana jest do Urzędu Skarbowego. Niekiedy konieczne może okazać się założenie księgi wieczystej dla nabytej nieruchomości. Najczęściej jednak nieruchomości z rynku wtórnego posiadają już księgi wieczyste.
Nieruchomości Szczecin – o czym jeszcze należy pamiętać?
Po dokonaniu wpłaty określonej w umowie kwoty sprzedającemu następuje przekazanie mieszkania nabywcy. Należy jednak pamiętać, aby nieruchomość była w takim stanie, na jaki umówiły się strony w momencie podpisania umowy. Ważne jest przede wszystkim przygotowanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Powinien on zawierać informacje takie jak stan liczników oraz uwagi związane ze stanem ogólnym mieszkania. Dopiero po sporządzeniu takiego dokumentu następuje przekazanie kluczy do nieruchomości, a także do pomieszczeń przynależnych, do których zalicza się między innymi piwnica, garaż itp.
Osoba, która nabyła nieruchomość zachodniopomorską, zobowiązana jest zgłosić ten fakt do Urzędu Miasta lub Gminy, a w przypadku zakupu mieszkania – również do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Zgłoszenie nabycia nieruchomości zgłosić można osobiście, drogą elektroniczną, za pośrednictwem poczty lub w formie listu poleconego. Na podstawie przekazanej informacji wyznaczana jest wysokość podatku od nieruchomości. Po nabyciu nieruchomości koniecznie należy uporządkować także formalności dotyczące przepisania umów na dostawę mediów na osobę, która nabyła nieruchomość. Po zakupie nieruchomości warto również pomyśleć o jej ubezpieczeniu (w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC samochodu, ubezpieczenie nieruchomości nie jest obowiązkowe).