Jakie jest najlepsze położenie mieszkania względem stron świata?

Kupując nieruchomości zachodniopomorskie, klienci zwracają uwagę na wiele szczegółów. Pod uwagę biorą między innymi cenę nieruchomości, jej położenie i najbliższe otoczenie, standard oraz układ funkcjonalny. Nie bez znaczenia jest również odległość od sklepów, szkół, przedszkoli itd. Niewiele osób zwraca jednak uwagę na kwestię lokalizacji względem stron świata, która również ma ogromne znaczenie. Jakie jest najlepsze położenie mieszkania względem stron świata? Zapraszamy do artykułu!

Przeglądaj nieruchomości

Jakie jest najlepsze położenie mieszkania względem stron świata?

Położenie mieszkania względem stron świata – dlaczego jest tak ważne?

Jeśli chodzi o dostępne na rynku nieruchomości, Szczecin, podobnie jak Stargard, czy też Kołobrzeg to perspektywiczne miasta w województwie zachodniopomorskim, cieszące się ogromną popularnością. Wybierając nieruchomości zachodniopomorskie, uwagę należy zwrócić między innymi na położenie mieszkania względem stron świata. Od tego, w jakim kierunku będą wychodzić okna, zależy m.in. ilość docierającego do wnętrza nieruchomości światła. Ekspozycja okien i związana z nią ilość przedostającego się przez okna do wnętrza mieszkania naturalnego światła w znacznym stopniu wpływa na nastrój i samopoczucie domowników, a także poprawia ich komfort życia. Odpowiednie położenie mieszkania względem stron świata wpływa również na temperaturę panującą w jego wnętrzu oraz oświetlenie poszczególnych pomieszczeń, co dodatkowo wspiera energooszczędność. Odpowiednia lokalizacja mieszkania poprawia także jego funkcjonalność. 

W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, by dowiedzieć się, jakie jest ich położenie względem stron świata, wystarczy sprawdzić, co wskazuje róża wiatrów na planie mieszkania. Jeśli chodzi o nieruchomości zachodniopomorskie z rynku wtórnego, sprawdzić należy, do których pokoi o jakiej porze docierają promienie słoneczne – np. podczas prezentacji nieruchomości, a gdy dzień jest pochmurny, położenie mieszkania względem stron świata sprawdzić można na mapie.  

Jakie jest najlepsze położenie mieszkania względem stron świata? 

Najlepsze położenie mieszkania względem stron świata to takie, w którym okna kuchni, łazienki, holu oraz pomieszczeń gospodarczych (piwnica, pralnia, czy też spiżarnia) wychodzą na północ lub północny wschód. Pełne nasłonecznienie w tych pomieszczeniach nie jest bowiem pożądane w takim stopniu, jak w pozostałych wnętrzach. Sypialnia natomiast powinna być zlokalizowana na wschodzie, ewentualnie na północnym wschodzie, ponieważ w tym pomieszczeniu nie spędza się zwykle zbyt dużo czasu. Taka ekspozycja sprawdzi się w przypadku domowników, którym zależy, by w tym pomieszczeniu panował chłód. 

Salon oraz pokoje dziecięce powinny z kolei znajdować się na południu lub południowym zachodzie, ponieważ są to wnętrza, w których spędza się najwięcej czasu. Odpowiednie nasłonecznienie tych pomieszczeń sprawi, że przyjemnie będzie spędzać się w nich czas, poza tym południowe pomieszczenia są jasne i ciepłe. Warto mieć również na uwadze, że przy takiej ekspozycji na słońce znacznej obniżce mogą ulec koszty ponoszone zarówno na ogrzewanie mieszkania, jak i na jego oświetlenie.