Jaką rolę w obrocie nieruchomościami odgrywa notariusz?

Zarówno sprzedaż, jak i zakup nieruchomości w Szczecinie, Stargardzie czy Kołobrzegu to złożone procesy, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia od strony prawnej. Przy tego typu transakcjach szczególne znaczenie odgrywa notariusz, którego obecność jest nieoceniona, zwłaszcza jeśli chodzi o zabezpieczenie interesów – zarówno osoby sprzedającej, jak i kupującego. Jaką rolę w obrocie nieruchomościami odgrywa notariusz? Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu!

Przeglądaj nieruchomości

Jaką rolę w obrocie nieruchomościami odgrywa notariusz?

Kim jest notariusz?

Działalność notariusza reguluje między innymi ustawa z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie. Powołuje go Minister Sprawiedliwości, który jednocześnie wyznacza siedzibę jego kancelarii. Notariusz jest osobą zaufania publicznego, którą obowiązuje zachowanie tajemnicy co do danej sprawy. Jest on powoływany do dokonywania czynności, którym każda ze stron pragnie nadać formę notarialną lub są do nich zobowiązane. Przygotowywane przez notariusza akty notarialne mają charakter dokumentu urzędowego. Notariusz powinien równoważyć interesy wszystkich stron czynności notarialnej. Od notariusza jest wymagana całkowita obiektywność, poza tym powinien on przekazywać każdej ze stron transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości zachodniopomorskiej niezbędne informacje w zakresie prowadzonej czynności prawnej. Za wykonywane czynności notariusz pobiera taksę notarialną, czyli opłatę ustaloną rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości. 

Nieruchomości zachodniopomorskie – jaka jest rola notariusza w procesie kupna i sprzedaży? 

Najważniejszym zadaniem notariusza jest sporządzanie aktów notarialnych, które są dokumentami niezbędnymi do wprowadzania zmian w księgach wieczystych poszczególnych nieruchomości w Szczecinie, Stargardzie czy Kołobrzegu. Do innych ważnych zadań notariusza zalicza się przygotowywanie aktów poświadczenia dziedziczenia. Notariusz odpowiada również za sporządzanie poświadczeń notarialnych oraz przygotowywanie wypisów, odpisów oraz wyciągów aktów notarialnych. Na żądanie stron notariusz sporządza także projekty aktów, oświadczeń oraz innych dokumentów. Zadaniem notariusza jest również składanie wniosków o wpis w księdze wieczystej wraz z dokumentami, które stanowią podstawę wpisu w księdze wieczystej. Do innych zadań notariusza zalicza się doręczanie oświadczeń, spisywanie protestów weksli i czeków oraz spisywanie protokołów. Rolą notariusza jest też zabezpieczenie niektórych sfer obrotu cywilnoprawnego, w tym umów sprzedaży, czy też wymaganych prawem protokołów.