Nieruchomości Szczecin – dlaczego przy umowie wymagany jest zadatek?
Zanim odpowiemy na pytanie, jaka powinna być wysokość zadatku przy zakupie nieruchomości, powinniśmy poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego należy wpłacić zadatek przy umowie. Podpisanie umowy przedwstępnej jest jednym ze sposobów zabezpieczenia transakcji. Niemal w każdym przypadku nabycie nieruchomości związane jest z wpłatą określonej kwoty w związku z przyszłą transakcją. Zadatek to przedpłata, która wpływa na trwałość umowy przedwstępnej i umieszczonych w niej postanowień. Wpłaca się go po to, by uzyskać zabezpieczenie przed podpisaniem umowy przyrzeczonej. Podpisując umowę przedwstępną i wpłacając zadatek na zakup nieruchomości zachodniopomorskich, kupujący zobowiązuje się nabyć ją za określoną na podstawie wcześniejszych ustaleń cenę.
Sprzedający po otrzymaniu zadatku zobowiązany jest sprzedać nieruchomość osobie, która podpisała umowę przedwstępną i wpłaciła ustaloną wcześniej kwotę. Jeśli kupujący zrezygnuje ze sprzedaży nieruchomości, straci wówczas cały zadatek. W przypadku, kiedy zerwanie umowy nastąpi z winy sprzedającego, kupujący będzie mógł odzyskać wpłaconą wcześniej kwotę. W takiej sytuacji osobie kupującej należy się zwrot dwukrotności wysokości zadatku.
Wysokość zadatku przy zakupie nieruchomości
Wpłacany przy umowie przedwstępnej zadatek daje znaczne poczucie bezpieczeństwa każdej ze stron, ponadto jest jasno zdefiniowany Kodeksem cywilnym. Decydując się na zakup nieruchomości zachodniopomorskich należy mieć na uwadze, że najczęściej na zakup mieszkania lub domu nie wpłaca się zadatku przekraczającego 20% wartości transakcji sprzedażowej. Bardzo często kupujący wpłaca jednak osobie sprzedającej zadatek w wysokości 10% ceny sprzedaży, która została ostatecznie ustalona przed zawieraną transakcją.
Przykładowo, jeśli umowa przedwstępna podpisywana jest na kwotę 380 000 złotych, wówczas kupujący powinien wpłacić sprzedającemu kwotę w wysokości 38 000 złotych, która stanowi 10% ceny nieruchomości. Zadatek przy zakupie nieruchomości zapłacić można gotówką, ponadto dopuszczalne jest wykonanie przelewu bankowego. Ostatecznie sposób zapłaty ustalany jest indywidualnie w zależności od postanowień zainteresowanych stron. Wpłacany przy podpisywaniu umowy przedwstępnej zadatek wliczony zostanie w część kwoty, za jaką sprzedana zostanie nieruchomość.