Jak zmniejszyć ratę kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to rozwiązanie cieszące się znaczną popularnością wśród osób, którym potrzebna jest większa gotówka na sfinansowanie zakupu lub remontu nieruchomości. Niekiedy jednak dochodzi do sytuacji, kiedy pojawiać się mogą problemy z jego spłatą. O zmniejszenie rat kredytu hipotecznego starać się mogą w pierwszej kolejności te osoby, które mają problem z ich spłatą, co jest efektem pogorszenia się ich sytuacji finansowej. Jak zmniejszyć ratę kredytu hipotecznego? Sprawdź więcej w naszym artykule!

Przeglądaj nieruchomości

Jak zmniejszyć ratę kredytu hipotecznego?

Jak zmniejszyć ratę kredytu hipotecznego – wakacje kredytowe i wydłużenie okresu spłaty

Każda osoba decydująca się na kredyt hipoteczny chciałaby spłacić go bez niepotrzebnych problemów. Dlatego, decydując się na zakup nieruchomości zachodniopomorskich, w pierwszej kolejności należy sprawdzić ranking kredytów hipotecznych. Dzięki temu wybrać można najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Przez cały okres kredytowania sytuacja gospodarcza zapewne będzie się zmieniać, dlatego należy wiedzieć, w jaki sposób obniżyć raty kredytu, np. w związku z systematycznie rosnącymi stopami procentowymi, co obserwuje się już od jakiegoś czasu. 

Jednym ze sposób na obniżenie raty kredytu są wakacje kredytowe. Rozwiązanie to daje kredytobiorcy możliwość zawieszenia spłaty całej raty kapitałowej lub jej części na okres od 1 do 6 miesięcy. W tym celu konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do banku, który udzielił kredytu. Po tym okresie kwota za odliczone raty zostanie doliczona do kolejnych rat lub okres kredytowania zostanie wydłużony o odroczone raty. 

Kolejnym rozwiązaniem może okazać się wydłużenie okresu spłaty rat kredytu, z czym wiąże się spadek wielkości comiesięcznej raty kredytu. Pamiętać należy jednak, że maksymalny okres kredytowania nie może przekroczyć 35 lat. Przy tego rodzaju rozwiązaniu należy mieć na uwadze, że im dłuższy będzie okres kredytowania, tym ostatecznie więcej pieniędzy trzeba będzie zapłacić bankowi. 

Zmniejszenie raty kredytu hipotecznego – spłata według rat malejących i konsolidacja kredytu 

Jeśli chodzi o zmniejszenie rat kredytu hipotecznego, rozwiązaniem może okazać się również spłacanie kredytu według rat malejących. Podobnie jak rata równa, rata malejąca składa się z części kapitałowej i odsetek. W przypadku rat malejących kredytobiorca płaci bankowi stałą kwotę kapitału, jednak kwota odsetek jest inna – wylicza się ją na podstawie kwoty, która została jeszcze do spłacenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu kredytobiorcy sumarycznie oddają do banku mniej odsetek niż w momencie spłacania jednakowych rat. 

Kiedy kredytobiorca ma również zobowiązania w innych bankach, sposobem na zmniejszenie rat kredytu hipotecznego zaciągniętego na nieruchomości zachodniopomorskie może okazać się konsolidacja zobowiązań. Polega to na tym, że łączone są ze sobą raty różnych kredytów – wówczas wszystkie zobowiązania mogą przejść do jednego banku. Wtedy miesięczna rata będzie niższa od sumy rat, które płacone były dotychczas osobno. Takie rozwiązanie ma na celu odciążenie budżetu w postaci niższych rat, jednak nie pozwala zaoszczędzić na odsetkach, które ostatecznie będą wyższe.