Jak ustalić właściciela działki?

Bardzo często zadawanym pytaniem w trakcie poszukiwania wymarzonej nieruchomości zachodniopomorskiej jest `jak ustalić właściciela działki`? Jeśli jest ona zlokalizowana w bliskiej osobie zainteresowanej jej kupnem okolicy, sprawa nie wydaje się szczególnie skomplikowana – wystarczy zapytać o to pobliskich mieszkańców. Problem może pojawić się natomiast, jeśli działka zlokalizowana jest w nieznanej kupującemu okolicy. Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, do kogo należy dana działka.

Przeglądaj nieruchomości

Jak ustalić właściciela działki?

Jak ustalić właściciela działki? 

Nieruchomości zachodniopomorskie z roku na rok cieszą się rosnącą popularnością, a ich zakup jest zwykle procesem wieloetapowym. Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, jak ustalić właściciela działki, należy mieć na uwadze, że informacje na temat właściciela danej nieruchomości znaleźć można między innymi w ewidencji gruntów i budynków. W zależności od lokalizacji, jest ona prowadzona przez starostę powiatowego lub prezydenta miasta. Ewidencja gruntów zawiera informacje na temat położenia działki, a także jej granic oraz rodzaju użytków gruntowych, poza tym zawarte są w niej informacje o księdze wieczystej, a także o jej właścicielu. Niestety nie każdy może otrzymać informacje na temat właściciela działki – warunkiem jest posiadanie przez osobę zainteresowaną interesu prawnego. Uznaje się za niego np. sprawę spadkową lub chęć ustalenia służebności gruntowej. W praktyce chęć zakupu działki traktowana jest zwykle jako interes faktyczny, a nie prawny. 

Jak sprawdzić właściciela działki w księdze wieczystej i bez jej numeru? 

Informacje na temat właściciela działki znaleźć można również w księdze wieczystej. Jeśli osoba zainteresowana kupnem nieruchomości na terenie województwa zachodniopomorskiego posiada numer ewidencyjny lub identyfikator działki, może wówczas bezpłatnie przejrzeć zawarte w niej informacje. W księdze wieczystej znaleźć można między innymi dane o jej właścicielu – w tym przypadku konieczne jest również posiadanie interesu prawnego. Szczegółowa analiza stanu prawnego księgi wieczystej pozwoli uniknąć niepotrzebnych nieporozumień po zakupie gruntu.  

Niekiedy dochodzi do sytuacji, kiedy działka nie posiada księgi wieczystej. Jak ustalić właściciela działki, która nie posiada księgi wieczystej? W takiej sytuacji pomóc mogą dane posiadane przez starostwo powiatowe. Aby zidentyfikować właściciela działki bez księgi wieczystej, należy złożyć odpowiedni wniosek, a w jego uzasadnieniu ponownie potrzebny będzie interes prawny.