Jak negocjować cenę nieruchomości?

Cena nieruchomości w ogłoszeniu to najczęściej cena wyjściowa, którą można jeszcze negocjować, a prowadzenie negocjacji przed zakupem nieruchomości jest ogólnie przyjętym zwyczajem. To właśnie od umiejętnie prowadzonych rozmów ze sprzedawcami nieruchomości zależy ich ostateczna cena, która może zostać obniżona nawet o kilka procent. Jak negocjować cenę nieruchomości?

Przeglądaj nieruchomości

Jak negocjować cenę nieruchomości?

Jak negocjować cenę nieruchomości?

Zakup nieruchomości to jedna z największych życiowych transakcji, dlatego powinna być dobrze przemyślana. Jeśli chodzi o rynek nieruchomości, Szczecin to miasto, które cieszy się szczególną popularnością wśród osób poszukujących stałego miejsca do zamieszkania. Ceny nieruchomości w ostatnim czasie bardzo wzrosły i odnoszą się do cen mieszkań, jak również domów zlokalizowanych zarówno na terenie województwa zachodniopomorskiego, jak i całego kraju. Negocjacje cen nieruchomości z pewnością nie należą do łatwych. Każda ze stron dąży bowiem do uzyskania jak największych korzyści finansowych z transakcji. Osoba kupująca dąży do maksymalnego obniżenia ceny, z kolei właściciel chce uzyskać możliwie jak najwyższą cenę za nieruchomość.

Jak negocjować cenę nieruchomości, by była satysfakcjonująca? Do negocjacji należy przygotować się w odpowiedni sposób. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, z jaką ceną chce się zakończyć negocjację. Następnie należy znaleźć jak najwięcej argumentów przemawiających za zbyt wysoką ceną nieruchomości. Podczas oglądania nieruchomości należy być drobiazgowym – negocjacjom związanym z ceną nieruchomości podlegać może między innymi stan techniczny mieszkania lub domu. Szczegółowe wyliczenie kosztów, jakie będzie miał do poniesienia kupujący w związku z koniecznym do przeprowadzenia remontem, może skłonić sprzedawcę do obniżki ceny. Negocjacje dotyczyć mogą również stanu technicznego samego budynku, a także bezpośredniego sąsiedztwa (bliskość dróg szybkiego ruchu lub stacji kolejowych, obecność barów itp.).

Nieruchomości Szczecin – negocjacje ceny mieszkania oraz domu

Decydując się na zakup nieruchomości w Szczecinie, warto przejrzeć oferty podobnych mieszkań lub domów znajdujących się w najbliższej okolicy. Negocjacje ceny nieruchomości można rozpocząć w przypadku, gdy cena wybranego lokum (o podobnej powierzchni użytkowej oraz porównywalnym standardzie) w znacznym stopniu przewyższa ceny okolicznych nieruchomości. W takiej sytuacji informacja ta może okazać się kluczowa i nakłonić sprzedawcę do obniżki ceny (jeśli zależy mu na szybkiej finalizacji transakcji), chociażby do ceny oferowanej przez konkurencję.

Negocjacje prowadzić można również w przypadku słabej ekspozycji nieruchomości na słońce, a także jeśli w bloku nie ma windy lub miejsca parkingowego. Instalacja elektryczna do przeglądu to również powód, dla którego warto rozpocząć negocjacje. W trakcie prowadzenia negocjacji należy opanować emocje i być pewnym swoich racji. Należy również pamiętać, że odbywające się w miłej atmosferze negocjacje mają znacznie większe szanse na powodzenie niż nerwowe, nic nie wnoszące rozmowy.