Indeks cen nieruchomości mieszkaniowych – co warto o nim wiedzieć?

Marzenie o własnym mieszkaniu dla wielu osób jest jednym z najważniejszych życiowych celów do realizacji. Ważnym aspektem jest między innymi wybór formy finansowania mieszkania, poza tym istotne jest bieżące śledzenie dynamiki zmian cen nieruchomości w województwie zachodniopomorskim. Jednym z najważniejszych wskaźników umożliwiających śledzenie zmiany dynamiki cen domów i mieszkań jest indeks cen nieruchomości. Co warto o nim wiedzieć? Po więcej informacji zapraszamy do naszego wpisu!

Przeglądaj nieruchomości

Indeks cen nieruchomości mieszkaniowych – co warto o nim wiedzieć?

Indeks cen nieruchomości mieszkaniowych – co to oznacza? 

Osoby, które chcą kupić, czy też sprzedać nieruchomość zachodniopomorską, szczególną uwagę zwracają na ceny mieszkań. Wartość nieruchomości w Szczecinie, Stargardzie czy Kołobrzegu oraz w innych zachodniopomorskich lokalizacjach jest wyliczana w oparciu o rynkowe dane. Jednym z najważniejszych wskaźników wykorzystywanych do śledzenia dynamiki zmian cen mieszkań w porównaniu do okresu bazowego jest indeks cen nieruchomości mieszkaniowych. Jest on sporządzany w oparciu o różne dane, pomagając w ocenie bieżącej sytuacji na rynku nieruchomości. Indeks przedstawia zmianę wysokości cen mieszkań. Wyróżnia się indeks cen ofertowych, gdzie pod uwagę są brane ceny ofertowe, indeks cen transakcyjnych, który jest sporządzany w oparciu o ceny, za jakie nieruchomości zachodniopomorskie zostały sprzedane oraz indeks cen hedoniczny, gdzie porównuje sięnieruchomości o podobnych cechach – pod uwagę bierze się np. powierzchnię mieszkania lub podobne lokalizacje. Zmiany cen są wyrażane w punktach w stosunku do ceny bazowej, która jest określana jako 100 lub 1000 punktów. 

Nieruchomości zachodniopomorskie – co wpływa na ceny mieszkań?

Ceny nieruchomości w Szczecinie, czy też w innych zachodniopomorskich lokalizacjach są uzależnione od wielu czynników. Na ceny mieszkań w danej lokalizacji wpływa między innymi podaż i popyt. Znaczenie mają również warunki gospodarcze, w tym ogólna kondycja gospodarki. Na ceny nieruchomości zachodniopomorskich wpływa poza tym poziom stóp procentowych, które dodatkowo decydują o dostępności kredytów hipotecznych. Nie bez znaczenia są także warunki dotyczące udzielanych kredytów, a także oprocentowanie i okres ich spłaty – korzystne warunki kredytowania mogą poprawić popyt na nieruchomości. Bardzo ważna jest również lokalizacja nieruchomości oraz dostęp do infrastruktury. Zmiany cen nieruchomości mogą być też efektem wzrostu inflacji oraz bezrobocia, a także dostępności nowych mieszkań w określonej lokalizacji.

galeria zdjęć