Domy solarne-czy zdadzą egzamin w Zachodniopomorskim?

Czym charakteryzują się domy solarne i czy są opłacalne? W Szczecinie już dziś można znaleźć firmy, które zajmują się tą technologią. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne to pierwsze z solarnymi instalacjami grzewczymi powstają już od 1976 roku. A pierwszy solarny dom wielorodzinny powstał 17 lat temu w Szwajcarii.

Przeglądaj nieruchomości

Domy solarne-czy zdadzą egzamin w Zachodniopomorskim?
Założeniem domu solarnego jest przede wszystkim to, że jest to rozwiązanie nisko-energetyczne i oszczędne.Dodatkowo jest to rozwiązanie, które uważane jest za ekologiczne co w dzisiejszych czasach zyskuje na znaczeniu.
W Polsce to rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością a odnawialne źródła energii zyskują na uznanie wśród inwestorów oraz osób prywatnych.
A jak działa taka technologia? Przede wszystkim jest oparta na działaniu kolektorów słonecznych (solarów), które polega na ogrzewaniu ich przez słońce a znajdujący się w kolektorze absorber pochłania promieniowanie słoneczne i przekształca je w ciepło.
Ciepło z danego absorbera ogrzewa np wodę w kolektorze. Bardzo ważne jest umiejętne i poprawne zamontowanie kolektorów. Jest istotny kąt, umiejscowienie i wiele innych czynników. 
Dlatego tak ważne jest by wybrać odpowiednią firmę, która zamontuje nam taką technologię. Bardzo istotną kwestią jest oszczędność na ogrzewaniu takiego domu, gdyż możemy znacznie pomniejszyć koszta ogrzewania wody! Niektórzy zastanawiają się czy zamontowanie takich paneli solarnych ma sens w Polsce, gdzie słońce nie jest intensywne cały rok. Jak się okazuje działanie danej technologii zależy od naświetlenia, ale nie od mocy słońca co powoduje, że możemy korzystać z takiego rozwiązania cały rok. Szczecin cały czas się rozwija a domy solarne cieszą się coraz większym zainteresowaniem.Trzeba jednak pamiętać, że najbardziej korzystne zwroty inwestycji zauważymy od kwietnia do września, ale zimą również odczujemy zwrot kosztu z inwestycji. 

Bardzo istotną kwestią jest również ilu domowników będzie zamieszkiwać taki dom solarny. Im więcej mieszkańców i zużycia wody tym zwrot z inwestycji będzie szybszy. 
Jest również duży wybór kolektorów  co wpływa też na cenę. Tutaj warto znaleźć odpowiednią firmę, która poradzi nam w kwestii wyboru. 
Jeśli chodzi o inwestorów to jest możliwość dofinansowania-  można nawet uzyskać od 30 do 60 % zwrotu kosztu inwestycji. Aby ogrzewanie było wystarczające jest możliwość zamontowania dodatkowych technologii.