Czy właściciel nieruchomości w Szczecinie może wejść do wynajmowanego mieszkania?

Mieszkanie to dla wielu osób bezpieczna inwestycja, a Szczecin to miasto, w którym ofert nieruchomości nie brakuje. Popularną opcją w Szczecinie jest wynajem mieszkania. Jest to jedna z form, przy której, w zależności od potrzeb, przez okres np. kilku miesięcy lub kilku lat, najemca uzyskuje prawo do korzystania z lokalu oraz szereg uprawnień z tym związanych. Czy właściciel mieszkania może wejść do wynajmowanego lokalu? Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem!

Przeglądaj nieruchomości

Czy właściciel nieruchomości w Szczecinie może wejść do wynajmowanego mieszkania?

Kiedy wynajmujący może wejść do mieszkania najemcy? 

Wejście właściciela do mieszkania najemcy w Szczecinie jest możliwe w kilku sytuacjach. Jedną z sytuacji, w której właściciel lokalu będzie miał prawo do niego wejść w trakcie obowiązywania umowy najmu, jest awaria wywołująca szkodę lub awaria zagrażająca bezpośrednio powstaniem szkody. Osoba wynajmująca nieruchomość będzie mogła również wejść do mieszkania w celu przeprowadzenia kontroli jego aktualnego stanu. Taka kontrola ma na celu sprawdzenie, czy wynajmowana nieruchomość w Szczecinie jest utrzymana w dobrym stanie – ma to istotne znaczenie chociażby w kwestii kaucji za wynajmowane mieszkanie. 

Właściciel nieruchomości może również wejść do mieszkania najemcy w celu wykonania koniecznych prac remontowych, a także w przypadku potrzeby ich nadzorowania. Kolejną sytuacją, w której wynajmujący może wejść do mieszkania najemcy, jest konieczność przygotowania lokalu pod kolejny wynajem. Właściciel może wejść do wynajmowanego mieszkania, jeśli np. zbliża się koniec umowy najmu – wówczas konieczne może się okazać pokazanie nieruchomości potencjalnym nowym najemcom lub przygotowanie jej pod kolejny wynajem. 

Mieszkania na wynajem w Szczecinie – nieuzasadnione wejście do wynajmowanego lokalu 

O nieuzasadnionym wejściu właściciela do wynajmowanego lokalu bez zgody najemcy mowa jest w sytuacji, kiedy ten wejdzie do niego bez zgody najemcy – bez względu na to, czyznajdował się on w lokalu, czy też nie. Nieuzasadnione wejście do wynajmowanego mieszkania przez wynajmującego uznaje się za naruszenie prywatności, dlatego każda z wizyt powinna być uzasadniona i odbywać się przy zachowaniu odpowiednich procedur. W celu uniknięcia niepotrzebnych nieporozumień warto więc już wcześniej zaplanować wizytę właściciela nieruchomości zachodniopomorskiej w wynajmowanym przez niego lokalu, najlepiej informując najemcę o planowanej wizycie wcześniej.