Czy można wybudować dom bez pozwolenia?

Posiadanie własnej nieruchomości zachodniopomorskiej to marzenie niejednej rodziny. Do niewątpliwych zalet bycia właścicielem domu zalicza się przede wszystkim niezależność, większą przestrzeń do życia, a także większy komfort i brak stałych kosztów, do których zalicza się między innymi czynsz, czy też posiadanie własnego ogrodu. Czy można wybudować dom bez pozwolenia? Po odpowiedź na pytanie zapraszamy do naszego artykułu!

Przeglądaj nieruchomości

Czy można wybudować dom bez pozwolenia?

Czy można wybudować dom bez pozwolenia?

Odpowiedź na pytanie, czy można wybudować dom bez pozwolenia, jest twierdząca – ograniczeniem jest wyłącznie powierzchnia. W ramach Polskiego Ładu od stycznia 2022 roku w życie weszły przepisy, które umożliwiają budowę domu przez pozwolenia, kierownika budowy oraz dziennika budowy. Jedynym warunkiem postawienia domu jest jego powierzchnia. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami inwestor może wybudować dom, którego powierzchnia zabudowy po obrysie nie przekracza 70 m2. Budynek o takiej powierzchni wybudowany bez pozwolenia powinien być wolnostojący, poza tym może mieć maksymalnie dwie kondygnacje. 

Inwestor ma prawo postawić wyłącznie jeden tego rodzaju obiekt na każde 500 m2 działki. Jeśli inwestor buduje dom bez pozwolenia, powinien być on wykorzystywany wyłącznie na jego własne potrzeby. Budynek o powierzchni do 70 m2 nie może być przeznaczony między innymi na wynajem. Aby postawić dom bez pozwolenia, trzeba być właścicielem działki, na której obiekt ma powstać. Jeśli działka, na której ma powstać obiekt, nie jest objęta MPZP, inwestor w takiej sytuacji będzie musiał uzyskać decyzję o warunkach zabudowy (WZ).  

Nieruchomości zachodniopomorskie – czy warto wybudować dom bez pozwolenia? 

Jeśli chodzi o rynek nieruchomości, zachodniopomorskie województwo cieszy się ogromną popularnością wśród wielu osób, bez względu płeć, czy też wiek. Dla wielu osób chcących zamieszkać w północno-zachodniej części kraju możliwość wybudowania domu bez pozwolenia może pomóc spełnić im marzenia o posiadaniu własnego domu. Warto mieć również na uwadze, że domy bez pozwolenia na budowę mogą być wzniesione w dowolnej technologii, z czym w znacznym stopniu związane są koszty ich budowy. 

W ofercie wielu firm znaleźć można również między innymi domy modułowe bez pozwolenia na budowę. W przypadku domów modułowych, czas ich postawienia wynosi nawet do kilku tygodni. Domy murowane bez pozwolenia z kolei buduje się dłużej – budowane metodą tradycyjną wznosi się przez okres około 2 lat. Jeśli chodzi natomiast o domy bez pozwolenia budowlane w nowoczesnej technologii, można je postawić szybciej niż domy murowane. Ostateczny czas postawienia domów o powierzchni do 70 m2 uzależniony jest przede wszystkim od projektu, a także od możliwości finansowych inwestora.