Co wpływa na ceny nieruchomości?

W ostatnich latach polski rynek nieruchomości przechodzi fazę szybkiego wzrostu, a nieruchomości zachodniopomorskie z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Od kilku lat zauważalny jest również wzrost cen nieruchomości – zarówno na rynku pierwotnym, jak również na rynku wtórnym. Co wpływa na ceny nieruchomości? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Przeglądaj nieruchomości

Co wpływa na ceny nieruchomości?

Co wpływa na ceny nieruchomości?

Na wzrost cen nieruchomości wpływa wiele czynników. Znaczny wpływ na ceny nieruchomości ma ogólnopolska, a także światowa sytuacja gospodarcza. Na cenę nieruchomości wpływa jednak przede wszystkim standard oraz stan danej nieruchomości (mieszkania lub domu). Zazwyczaj najtańsze są nieruchomości zachodniopomorskie przeznaczone do remontu. Nieco droższe są natomiast mieszkania, które wymagają jedynie odświeżenia lub wykończenia. Najwyższe ceny dotyczyć będą nieruchomości o bardzo dobrym lub dobrym standardzie, które nie wymagają remontu.

Co wpływa na ceny nieruchomości jeszcze? Na ceny nieruchomości w Szczecinie, Stargardzie, Kołobrzegu, a także innych zachodniopomorskich miastach wpływa również wielkość oraz liczba pokoi. Im większa jest nieruchomość, tym jej cena jest zazwyczaj wyższa, choć nie zawsze. Nierzadko kawalerki w dużych miastach kosztują więcej niż mieszkania dwu- lub nawet trzypokojowe. Ceny nieruchomości związane są również z ich wiekiem. Zazwyczaj im nowsza jest nieruchomość, tym jego cena jest wyższa. Wyższa cena w tym przypadku wiąże się również z faktem, że większa część klientów zainteresowana jest mieszkaniami w nowym budownictwie.

Nieruchomości zachodniopomorskie – co jeszcze decyduje o cenie nieruchomości?

Lokalizacja to kolejny ważny czynnik, od którego w dużej mierze zależy cena nieruchomości. Szczecin, podobnie jak Stargard i Kołobrzeg to niezwykle dynamicznie rozwijające się miasta, w których cena nieruchomości w dużej mierze uzależniona jest od jej lokalizacji. Statystycznie najdroższe są nieruchomości znajdujące się w centrach miast. Taka lokalizacja umożliwia szybkie i łatwe dostanie się do pracy, szkół, przedszkoli, a także do obiektów rekreacyjnych itd. Niekiedy jednak ceny nieruchomości znajdujących się również na peryferiach miast (nowoczesne osiedla) mogą być zbliżone do cen nieruchomości położonych w centrum. Od ceny mieszkania zależy również to, czy posiada ono balkon lub inne miejsce, w którym można odpocząć na świeżym powietrzu. Wyższe ceny często dotyczą nieruchomości z balkonami, tarasem, a także ogródkiem.

Co wpływa na ceny nieruchomości zachodniopomorskich jeszcze? Duże znaczenie, jeśli chodzi o nieruchomości zachodniopomorskie, ma również ich najbliższe otoczenie. Zazwyczaj wyższe ceny mają nieruchomości, w pobliżu których znajduje się np. plac zabaw, park lub miejsca parkingowe. Duże znaczenie ma również bliskość przystanków komunikacji miejskiej, a także obecność sklepów, marketów i innych ważnych elementów infrastruktury. Niższa cena nieruchomości może wiązać się z kolei ze znajdującą się w pobliżu nieruchomości ruchliwą i hałaśliwą ulicą, a także znajdującymi się w pobliżu zakładami produkcyjnymi. Niższa cena będzie dotyczyła również nieruchomości zlokalizowanych w niebezpiecznych dzielnicach.