Co warto sprawdzić przed zmianą nieruchomości?

Zmiana nieruchomości to jedna z ważniejszych życiowych decyzji, dlatego powinna być dobrze przemyślana. Zakup nieruchomości w Szczecinie, Stargardzie, Kołobrzegu czy w innej zachodniopomorskiej lokalizacji powinien przede wszystkim odpowiadać aktualnym i przyszłym potrzebom nabywcy, jednak to nie wszystko. Uwagę należy zwrócić również na szereg innych aspektów. Co warto sprawdzić przed zmianą nieruchomości? Po więcej informacji zapraszamy do naszego wpisu!

Przeglądaj nieruchomości

Co warto sprawdzić przed zmianą nieruchomości?

Zmiana nieruchomości zachodniopomorskiej – ważna lokalizacja i jej stan techniczny  

Przed zmianą nieruchomości uwagę należy zwrócić na wiele aspektów. Ważna jest między innymi lokalizacja nieruchomości zachodniopomorskiej. W województwie zachodniopomorskim szczególną popularnością cieszą się nieruchomości w Szczecinie, poza tym popularne są także mieszkania w Stargardzie i Kołobrzegu. Wiele osób ceni sobie również nieruchomości położone na terenach wiejskich, które znajdują się w pobliżu większych ośrodków miejskich. 

W zależności od indywidualnych preferencji przed planowaną zmianą nieruchomości należy się zastanowić, czy w pobliżu znajduje się niezbędna infrastruktura itd. Należy mieć na uwadze, że położenie nieruchomości jest jednym z najważniejszych czynników determinujących jej cenę. Oprócz położenia nieruchomości istotny jest również jej stan techniczny, który również w znacznym stopniu wpływa na ostateczną cenę nieruchomości. Przed zmianą mieszkania uwagę warto zwrócić na standard wykończenia. Nieruchomości wymagające remontu są zwykle nieco tańsze, jednak ich zakup często wiąże się z dodatkowymi kosztami. 

Zmiana mieszkania – ważny również jego stan prawny i koszty utrzymania

Istotnym elementem przy zmianie miejsca zamieszkania i związanym z nią zakupem nieruchomości zachodniopomorskiej jest sprawdzenie jej stanu prawnego. Przed podpisaniem umowy przyrzeczonej warto dokładnie sprawdzić tożsamość właściciela, a także obecność hipoteki oraz ewentualnych praw osób trzecich. Wszelkie informacje na temat danej nieruchomości można znaleźć w księdze wieczystej. Zawiera ona informacje na temat wybranej nieruchomości, jej ewentualnych obciążeń oraz posiadanych do niej prawach osób trzecich. Nie mniej ważne jest zapoznanie się z kosztami utrzymania nabywanej nieruchomości. Należy mieć na uwadze, że koszty eksploatacji nieruchomości zachodniopomorskiej są uzależnione między innymi od wieku budynku, jego stanu technicznego oraz technologii, w jakiej został wykonany. Istotne w kontekście kosztów jest również ocieplenie budynku, a także źródła podłączonych do niego mediów i sposób, w jaki jest zarządzany.