Co to jest pomieszczenie przynależne?

Przy zakupie nieruchomości w Szczecinie, Stargardzie, czy też w innych zachodniopomorskich miastach oraz miejscowościach wiele osób zwraca uwagę na pomieszczenia przynależne. Co to jest pomieszczenie przynależne i jakie może spełniać funkcje? Po odpowiedzi na powyższe pytania zapraszamy do naszego artykułu!

Przeglądaj nieruchomości

Co to jest pomieszczenie przynależne?

Zakup nieruchomości zachodniopomorskich a pomieszczenie przynależne 

Nieruchomości zachodniopomorskie cieszą się rosnącą popularnością wśród osób w każdej grupie wiekowej. Wiele osób poszukujących wymarzonego mieszkania pyta między innymi o pomieszczenia przynależne. Co to jest pomieszczenie przynależne? Pojęcie to oznacza jeden z rodzajów pomieszczeń, które mogą wspierać funkcjonowanie samodzielnego lokalu mieszkalnego. Może znajdować się w mieszkaniu lub poza nim (nie musi graniczyć z nim w sposób bezpośredni), poza tym nie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania lokalu. Pomieszczenie przynależne powinno być wydzielone trwałymi ścianami. 

Przy wyodrębnianiu lokali wraz z pomieszczeniami przynależnymi ich powierzchnia użytkowa wliczana jest do powierzchni użytkowej lokalu. Sprawę pomieszczeń przynależnych reguluje ustawa o własności lokali z 24 czerwca 1994 roku (art. 2 ust. 4). Posiadają one wspólną z lokalem księgę wieczystą, poza tym nie można ich sprzedać bez lokalu. Do pomieszczeń przynależnych zalicza się między innymi piwnice, strychy, garaże, a także komórki lokatorskie.  

Nieruchomości Szczecin, Stargard – co jeszcze warto wiedzieć o pomieszczeniach przynależnych? 

Bardzo często osoby chcące zainwestować w nieruchomości zachodniopomorskie poszukują mieszkań z pomieszczeniami przynależnymi. Jednym z rodzajów pomieszczeń przynależnych są piwnice. Spotkać je można najczęściej w blokach z wielkiej płyty, a także w kamienicach. Mianem piwnicy określa się podziemną, najniższą kondygnację w danym budynku. W przypadku piwnic poziom podłogi przynajmniej z jednej strony budynku powinien znaleźć się poniżej poziomu terenu. Pełni ona zwykle funkcje użytkowe. 

Na nowych osiedlach z kolei powstają komórki lokatorskie. Wykorzystuje się je najczęściej do przechowywania rzeczy takich jak przetwory, zabawki, czy też niepotrzebne w danym momencie przedmioty itd. Kolejnym pomieszczeniem lokatorskim może być strych. To przestrzeń znajdująca się nad najwyższym stropem budynku o przeznaczeniu gospodarczym. Powierzchnia strychu nie nadaje się do zamieszkania. Pomieszczeniem przynależnym może być również garaż, który służy do przechowywania pojazdów oraz maszyn.