Aneks do umowy najmu – co warto o nim wiedzieć? 

Inwestycja w cieszące się rosnącym zainteresowaniem nieruchomości zachodniopomorskie to rozwiązanie, która może przynieść wiele korzyści. Popularnością cieszy się między innymi najem nieruchomości, przy którym istotna jest odpowiednio sporządzona umowa najmu, czyli dokument zawierający postanowienia obu stron. Nierzadko dochodzi jednak do sytuacji, kiedy konieczna jest zmiana części warunków umowy najmu, z czym wiąże się podpisanie aneksu do umowy najmu. Co warto o nim wiedzieć? Zapraszamy do naszego wpisu! 

Przeglądaj nieruchomości

Aneks do umowy najmu – co warto o nim wiedzieć? 

Aneks do umowy najmu – kiedy i w jakiej formie można go podpisać? 

Umowa najmu jest dokumentem, który zawiera postanowienia dotyczące wynajmu lokalu, do których zalicza się między innymi czas trwania stosunku najmu, a także wysokość opłat oraz warunki związane z użytkowaniem lokalu. Jeśli postanowienia te ulegną zmianie, przygotowywany jest wówczas aneks do umowy. Podpisanie aneksu jest możliwe, jeśli przedmiot i strony umowy pozostają bez zmian, natomiast zmianie ulegają warunki najmu. Aneks do umowy powinien być zawarty w takiej formie jak umowa pierwotna. Jeśli np. umowa najmu mieszkania w Szczecinie lub innej zachodniopomorskiej lokalizacji została zawarta w formie pisemnej, wówczas aneks do niej należy również zawrzeć na piśmie. Należy mieć jednak na uwadze, że aneks do umowy jest dokumentem znacznie krótszym niż pierwotna umowa. 

Wynajem nieruchomości w Szczecinie – jakie zmiany można wprowadzić aneksem do umowy najmu? 

Sporządzenie aneksu do umowy najmu nieruchomości w Szczecinie pozwoli wprowadzić różnego rodzaju zmiany w stosunku do dotychczasowych warunków pierwotnej umowy. Zmiany w aneksie do umowy najmu mogą dotyczyć między innymi czasu trwania umowy. Aneks sporządzany jest również w przypadku zmiany okresu wypowiedzenia umowy, poza tym podpisanie tego rodzaju dokumentu może mieć na celu np. zmianę wysokości czynszu. Do innych często wprowadzanych aneksem zmian zalicza się sposób użytkowania lokalu, termin regulowania należności oraz formę, w jakiej są one regulowane, a także dodatkowe obowiązki, jakie powinien spełniać najemca. Aby aneks do umowy najmu nieruchomości był ważny, konieczne jest złożenie podpisu przez obie strony – w przeciwnym razie będzie on nieważny.